25 / 29 °C i Burze – Niedziela / Poniedziałek

Ilustracja do Tematu ( Google )

/// Od kilku dni modele meteorologiczne są zgodne co do sukcesywnego ocieplenia, zrobi się nawet gorąco, ale znów tą masę powietrza przetną burze które mogą być dość gwałtowne ///

Niedziela zapowiada się pogodnie i słonecznie do popołudnia, popołudniu oraz wieczorem od północnego zachodu i zachodu Polski zacznie wzrastać wilgoć na poziomie 750 hpa, to w połączeniu z nagromadzoną energią dostępną drogą konwekcyjną doprowadzi do powstania kilku burz które początkowo wędrować będą pomorzem zachodnim nad Bałtyk.

W ciągu nocy z niedzieli na poniedziałek strefa chwiejności oraz termodynamiki przesunie się na pas środkowo północny, jednocześnie nadal będzie wzrastać wilgoć, kolejne burze rozwinąć się mają w północnej wielkopolsce wędrując nad Zatokę Gdańską.

Taki scenariusz prognozuje nam model GFS.

Wilgoć – Poziom 750 hpa ( Godziny 0:00 – 3:00 ) Noc z niedzieli na Poniedziałek

Energia ( Noc z niedzieli na poniedziałek )

Wodność troposfery osiągnąć może w naszym regionie ponad 40 mm, to oznacza, że jeśli rozwiną się burze będą bardzo wydaje opadowo, trzeba liczyć się zatem z miejscowymi podtopieniami.

Podobnych wydarzeń spodziewa się niemiecki model WRF. Według niego istnieje prawdopodobieństwo rozwoju liniowej formacji która przeszła by przez Pomorze i Żuławy dobudowując się od strony południowej.

 

Co zatem  może nas czekać ?

Możliwość dość silnych formacji burzowych w nocy, miejscami ulewne opady deszczu oraz opad gradu o średnicy do maksymalnie 2 cm. Niewykluczony jest także silny wiatr osiągający w trakcie przejścia burz 90 km/h.

Oczywiście w razie wystąpienia silnych zjawisk na naszym fanpagu otworzymy relację na żywo, bądźcie z nami, zapowiada się ciekawa nocka ( NIEDZIELA / PONIEDZIAŁEK )

PROCENTOWA MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU BURZ UKAŻE SIĘ O PORANKU W NIEDZIELĘ

W PONIEDZIAŁEK W POŁUDNIE I POPOŁUDNIU BURZE PRZENIOSĄ SIĘ NAD MAZURY, I TAM RÓWNIEŻ BĘDZIE ISTNIAŁO RYZYKO WYSTĄPIENIA DOŚĆ SILNYCH ZJAWISK.

W kolejnych dniach czeka nas ponownie napływ bardzo ciepłych mas powietrza z południa, po burzach i froncie w poniedziałek delikatnie się ochłodzi, we wtorek natomiast temperatury mogą sięgnąć miejscami 30st.C i będzie to jedyny tak ciepły dzień, później nadejdą kolejne burze oraz ponownie lekko się ochłodzi.

http://www.meteoelblag.pl