Informacje

We wtorek realne zagrożenie Tornadem ( Pomorze – Warmia )

= 20855
Ilustracja do Tematu ( Google )

/// Upał ? Niet ! Gorąco i burzowo, tak przedstawia się sytuacja prognostyczna na początek nowego tygodnia dla Polski Północnej, burze będą mieć gwałtowny charakter, miejscami spadnie grad a 1 sierpnia spodziewamy się w regionie apogeum burz ///

Podczas gdy na południu kraju panować ma względny spokój, tak przez północną część Polski wędrować mają fronty niosące niebezpieczne zjawiska, pierwsze z nich spodziewane są już najbliższej nocy i poranku w poniedziałek zaś w ciągu dnia w poniedziałek burze przeniosą się na Mazury.

We wtorek wraz z napływem mocno rozgrzanej masy powietrza, do Polski Północnej i Północno Zachodniej zbliżać się będzie front, początkowo ciepły, następnie chłodny, na pograniczu Polski i Niemiec powstanie niewielki układ niskiego ciśnienia, i to za jego sprawą w regionie od Szczecina przez Trójmiasto, Elbląg po Bartoszyce zjawiska osiągną swoje apogeum.

Na tą chwilę nie wyklucza pojawienia się Trąby Powietrznej lub zjawiska Downburst, głównie w rejonie północno wschodniej Warmii.

Burze będą tworzyć się już w godzinach porannych, powstać ma według prognoz układ wielokomórkowy z wbudowanymi superkomórkami, zagrożenie ze strony pogody jest więc dość spore.

Uczulamy już teraz wszystkich mieszkańców pasu nadmorskiego oraz Warmii, to będą niespokojne dni.

Podczas rozwoju superkomórek trzeba liczyć się także z opadem dużego gradu, prognozy jego wielkości wskazują na nawet 4 – 5 cm średnicy.

Oczywiście zjawiska konwekcyjne nie wszędzie wystąpią, można jedynie wyznaczyć teren ich możliwości, podobnie jak z rozwojem tego najbardziej niebezpiecznego wiru jakim jest Trąba Powietrzna.

Będziemy z wami na żywo całe 3 dni od Poniedziałku do Środy, śledźcie nasz profil na facebooku, wyruszymy najprawdopodobniej we wtorek w pościg, warunki ku rozwojowi Trąb w naszym regionie będą przybliżone do tych z 11 lipca 2016 roku.

http://www.meteoelblag.pl