Niebezpieczna prognoza / kolejne 24 godziny

Ilustracja do Tematu ( Google )

/// Wygląda na to, że najprawdopodobniej we wtorek będziemy mieć do czynienia z kilkoma falami burz, pierwsze z nich z rana i kolejne wieczorem, ale … ///

We wtorek tropikalna masa powietrza zacznie obejmować nasz region prognostyczny, modele meteorologiczne sugerują kilka wariantów pogody o których pragniemy was poinformować, tak by nic nie uszło waszej uwadze.

Pierwszą niebezpieczną sytuacją jest spodziewany wielokomórkowy układ konwekcyjny który w godzinach porannych ma przemierzać północną Polskę, na jego czole niewykluczone będą bardzo silne porywy wiatru osiągające prędkość 100 km/h, możliwe są wówczas zjawiska prostoliniowych wiatrów Downburst często mylone z przejściem Trąby Powietrznej, na godziny przedpołudniowe wyliczenia pozostają się być zgodne.

Inaczej wygląda południe i godziny popołudniowe, według kilku modeli, WRF, GFS, czy UM, każdy z nich prognozuje zupełnie inny scenariusz.

Po przejściu porannych burz temperatura podniesie się do wartości nawet 33st.C w południowej Warmii, 31st.C w Elblągu i około 29st.C nad samym morzem, zrobi się gorąco, nieprzyjemnie, wilgotno, ale żeby powstały też dobrze uwodnione formacje burzowe potrzebna jest wilgoć na poziomie 700 hpa.

A ta według modelu GFS ma zostać wypchnięta nad Bałtyk, można zatem przypuszczać – że burze przez kilka godzin mogą mieć trudności z przebiciem się przez tą warstwę, istnieje jednak inny scenariusz.

Jeśli jakimś burzom uda się uformować za dnia, mogą to być bardzo niszczące superkomórki z wbudowaną rotacją, opadami gradu, a także możliwością zejścia gdzieś w regionie Trąby Powietrznej, Jeśli jednak burze zostaną ograniczone do minimum, jedynym zagrożeniem pozostaną te które na froncie chłodnym mają rozbudować się w godzinach wieczornych i w nocy z wtorku na środę.

Tak czy siak należy przygotować się na ewentualne superkomórki burzowe Z DYSKRETNEGO TRYBU KONWEKCJI i możliwość uformowania się Tornada.

Poniższa grafika obejmuje godziny 12:00 – 18:00

W trakcie scenariuszu z prawdopodobieństwem zaznaczamy, a nie z pewnością

Gdyby zatem do wieczora superkomórki nie powstały trzeba będzie przygotować się na kolejne burze ale tym razem na froncie chłodnym, według modelu WRF CZY GFS, możliwy jest układ Training czyli burza za burzą, jeśli rozwinie się on w nocy będzie mógł on być dość elektryczny, tym razem na większym obszarze Polski od Warmii i Pomorza po południowy zachód.

Reasumując : pierwsze silne burze we wtorek z rana, w ciągu dnia sytuacja niepewna godna uwagi i obserwacji na żywo, kolejne burze na froncie chłodnym w nocy z wtorku na środę.

Jak widzicie, sytuacja prognostyczna jest dość niestabilna, należy zatem obserwować radary burz oraz awiację.

Nasza ekipa jak zawsze prowadzić będzie dla was relację Live przez cały wtorek tak by nic was nagle nie zaskoczyło, pamiętajcie też iż, burze mogą mieć miejscami niszczący potencjał, ostrzegamy wszystkich wypoczywających nad Bałtykiem oraz na Warmii i Mazurach.

http://www.meteoelblag.pl