Spodziewane kolejne burze / Czwartek

Ilustracja do Tematu ( Google )

/// Prognozy na najbliższą dobę  nie są dość pomyślne, w prawdzie gwałtowny niszczycielski układ burzowy nam nie grozi ale miejscami znów mogą przejść superkomórki burzowe generujące opadu gradu, ulewnego deszczu, nie wykluczamy zjawiska Microburst ///

Do Polski północnej ponownie w czwartek zacznie płynąć bardzo ciepła masa powietrza, podniesie ona słupki rtęci do maksymalnie +28st.C na Mazurach – nad morzem do +25st.C, ale to co dobre szybko się skończy.

Już o poranku na froncie ciepłym mogą ale nie muszą rozwijać się pierwsze słabe komórki burzowe które jak się pojawią tak też znikną.

Popołudniu i wieczorem wraz ze wzrostem energii dostępnej drogą konwekcyjną plus narastającą wilgocią istnieje szansa na rozwój kilku burz na Pomorzu lub przy granicy z Kujawami.

Według modelu Gfs burze mogą się tworzyć już za dnia, sprzyjać temu będzie brak energii hamującej, jednak jaki kierunek obierze front chłodny to znów zagadka i trzeba będzie obserwować bieżące dane z systemu detekcji.

Istnieje szansa na układ liniowy ciągnący się od Pomorza po Wielkopolskę, jednak nic nie jest przesądzone.

Komórki burzowe wędrować mają tym razem z zachodu na wschód, nie wszędzie zatem w naszym regionie zagrzmi i trzeba o tym pamiętać.

Model WRF nieco wyżej widzi ich trajektorię aniżeli Gfs stąd też zaczynają pojawiać się rozbieżności w prognozach.

Tak czy siak tego dnia będziemy czujni i o wszelkich zmianach jak zawsze będziecie informowani na naszym fanpagu.

Procentowa możliwość rozwoju wyładowań atmosferycznych

 

Co dalej ?

W piątek zdecydowanie chłodniej, temperatura nad morzem zatrzyma się w okolicy 20st.C, na lądzie około +22st.C, front przesunie się na południe i wschód Polski nie zagrażając już nam w żadnym stopniu.

Prognoza na weekend jak zawsze pojawi się u nas w czwartkowy wieczór.

http://www.meteoelblag.pl