Możliwe silne burze – Warmia i Mazury

Ilustracja do Tematu ( Google )

/// Zanim nastąpią zmiany w pogodzie czeka nas bardzo przyjemna środa, temperatura zbliży się do 25 – 27st.C, nie powinno jeszcze padać, a ci wszyscy którym mało słonecznych chwil niech wykorzystają uroki ciepłej pogody do końca, co dalej ? ///

Od kilku dni globalny model Gfs sugerował incydenty burzowe również w naszej części Polski, sytuacja nieco się skomplikowała, naszym zdaniem czwartkowe załamanie pogody skupi się bardziej na wschód od Lini Wisły, na chwilę obecną kilka modeli prognostycznych czy to Gfs, czy Wrf, czy UM sugerują dość silne burze mogące przetoczyć się przez nasze województwo.

Noc ze środy na czwartek i czwartkowy poranek być może przyniosą wielu mieszkańcom województwa Warmińsko Mazurskiego silny incydent burzowy, niewykluczony jest większy układ wędrujący od Dolnego Śląska przez centrum po Warmię, tak przynajmniej wylicza WRF 4 KM, spójrzcie, dodajemy do screenów również energię dostępną drogą konwekcyjną.

Dlaczego znów noc i poranek ? A no dlatego że napływająca zwrotnikowa masa powietrza charakteryzuje się tym, że po ustąpieniu dziennej blokady konwekcja często wybucha dość gwałtownie, inaczej jest podczas chłodnych mas powietrza, wtedy komórki burzowe tworzą się za dnia a zanikają na noc, tym razem możemy mieć powtórkę sprzed tygodnia jednak nie ma całkowitej pewności jaką trajektorię obiorą spodziewane zjawiska, można jedynie wysnuć teren na którym burze okażą się gwałtowne, a ten na noc ze środy na czwartek i czwartkowy poranek ma przebiegać jak wcześniej wspomnieliśmy, od Dolnego Śląska po Województwo : Warmińsko Mazurskie.

TRZEBA BĘDZIE PONOWNIE OBSERWOWAĆ SYTUACJĘ NA ŻYWO I W MIARĘ SZYBKO WYDAĆ STOSOWNE OSTRZEŻENIA.

Model Gfs ( Godziny przedpołudniowe i południowe – czwartek )

Wilgoć

Energia

Prawdopodobieństwo burz

Uczulamy, że jeśli rzeczywiście wystąpią nocno poranne burze, w zaznaczonym pasie niżej mogą one mieć miejscami bardzo silny przebieg, z opadami gradu o średnicy do 5 cm, szkwałowymi porywami wiatru, oraz ulewnymi opadami deszczu.

Podobnego zdania jest też najnowsza wiązka modelu UM.

Do godzin południowych w czwartek burze miałyby się wycofać z naszego województwa, zapytacie o Elbląg, w tych wyliczeniach pewniejsze jest silniejsze uderzenie burz w głębi Warmii niż na zachodzie czyli w rejonie Elbląga, u nas tym razem może obejść się na spokojnie, jednak nie oznacza to, że mamy być nie czujni bedąc na tej granicy – wszystko rozegra się po rozwoju burz i to jaki kierunek obiorą pozostanie do końca wielką niewiadomą.

W nocy ze środy na czwartek oraz w czwartkowy poranek obserwujcie radary burz i zdjęcia satelitarne.

Istnieje możliwość, że burze rozwiną się też w czwartkowe popołudnie wraz z możliwością gradobić ale musimy zaczekać do przejścia pierwszej fali by coś napisać o całym czwartkowym dniu.

Tak natomiast przedstawia się prognoza wielkości gradzin ( Czwartek 15:00 ) Oby jednak zadziałała BLOKADA !

W nocy ze środy na czwartek uruchamiamy relacje na żywo, bądźcie z nami na fanpagu.

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid