Thomas sprowadzi Sztorm, cofkę i ulewy

Ilustracja do Tematu ( Google )

/// Przed nami kolejne załamanie pogody, będzie padać, chwilami mocno, zrobi się zimno, a na wschód od Pomorza spodziewamy się silnej fali wiatru ///

Thomas, tak został nazwany kolejny układ niskiego ciśnienia który w najbliższą noc, zacznie tworzyć się na terenie Polski południowo wschodniej, wędrując przez wschodnią ścianę będzie się pogłębiał i apogeum osiągnie nad Litwą gdzie sugerowane jest przejście jego centrum, ale to nie w centrum tego niżu wystąpią dość silne zjawiska a na obrzeżach, jako że rejon Elbląga, Braniewa i Krynicy Morskiej stanie po jego zachodniej części to tu zacznie lać, a także mocno wiać, maksymalne prędkości wiatru w Krynicy Morskiej, na Piaskach i nad Zalewem Wiślanym oraz w Braniewie mogą dojść do 90 km/h.

W naszym mieście spodziewamy się porywów rzędu 70 – 80 km/h z kierunków północnych i północno zachodnich, pojawi się COFKA !

Thomas, bardzo szybko przemknie nad Mazurami, po czym popołudniu aura zacznie się uspokajać a wiatr wyciszać, ale od najbliższej nocy do poniedziałkowego południa spaść ma dużo deszczu, miejscami od Zalewu Wiślanego po Mazury sumy opadów mogą wynieść 20 – 40 mm, niewykluczone są pojedyncze burze podczas których spadnie jeszcze więcej wody.

W pasie od Stegny po Piaski silny wiatr doprowadzi do pojawienia się fal o wyskościach 4 – 5 metrów.

Połączenie silnego wiatru z kierunków północnych i ulew nad Zalewem Wiślanym wiąże się z dość szybkim wzrostem poziomu wód rzek na Żuławach do stanów ostrzegawczych, prosimy o monitorowanie sytuacji na bieżąco, oraz sprawdzanie naszych przyszłych postów w kolejnych 24 godzinach.

Najspokojniej będzie tym razem od Trójmiasta na zachód, tam oczywiście powieje ale wiatr nie powinien stanowić większego zagrożenia.

Ostrzeżenie obejmuje okres czasu od 17 / 18.09.2017 ( 1:00 ) do 18.09.2017 ( 18:00 )

Prosimy o poranku w Poniedziałek nie stawiać aut pod drzewami, zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach które może porwać wiatr, zachować ostrożność, głównie na Mierzei Wiślanej oraz przy granicy z Rosją.

http://www.meteoelblag.pl