Ex Huragan Lee i Maria dotrą nad Europę ?

Foto : https://www.washingtonpost.com

/// W kierunku starego kontynentu zmierzają dwa układy które całkiem niedawno jako huragany szalały na ciepłych wodach Atlantyku w pobliżu Puerto Rico, Maria i Lee wspólnymi siłami utworzą po stronie europejskiej głęboki niż atmosferyczny być może o sile Orkanu ///

Rzadko zdarza się, że amerykańskie monstra przechodząc nad ciepłymi wodami oceanu atlantyckiego docierając na północ odbijają w stronę EU, tym razem będzie inaczej, oczywiście na terenach Europy nie spodziewamy się huraganów rodem z Florydy czy też Dominikany, ale jak najbardziej, Orkan będzie możliwy.

Huragan Maria, który spowodował w Puerto Rico ogromne zniszczenia kieruje się w stronę Europy. Podobnie jest z huraganem Lee. Wszystko wskazuje na to, że za kilka dni żywioły dotrą do Wysp Brytyjskich podaje portal gazeta.pl

Sprawdziliśmy owe wyliczenia, i rzeczywiście – mieszkańców Wysp Brytyjskich, Danii, Północnej Francji czeka poważny Sztorm tej jesieni, Fronty związane z Marią dotrą także nad Bałtyk, gdzie powieje najmocniej ?

Oto przybliżona trasa wędrówki niżów

Na Wyspach Brytyjskich głównie w części Północnej oraz Szkocji spodziewamy się wiatrów sięgających prędkość 120 km/h podczas przejścia ex układu Lee, jeśli chodzi o Marię – ta straci na impecie docierając nad ląd ale nie oznacza, że nie będzie stanowiła zagrożenia, w Poniedziałek wieczorem jako depresja niżowa skieruje się w stronę Północnej Francji, oraz krajów Beneluksu, Tak przynajmniej twierdzi model ECMWF który jest najbardziej stabilnym modelem prognostycznym na naszym kontynencie.

Maksymalne podmuchy wiatru od Kanału La Manche po niemiecki Dortmund mogą dojść do 100 km/h.

We wtorek silne porywy wiatru związane z upadającą Marią dotrą także do polskiego Pomorza, u nas powieje już zdecydowanie słabiej, do maksymalnie 60 km/h.

Z kolei mogą przejść na froncie dość intensywne opady deszczu.

Załamanie pogody powinno być krótkotrwałe. Z pogodą jednak bywa różnie, mając na uwadze jeszcze 5  dniowy termin prognozy mogą ulec zmianie o czym na pewno będziemy was informować.

Wyliczenia : Model ECMWF via Windyty.com

http://www.meteoelblag.pl