Dwie fale Wichur, Niż Xavier

Ilustracja do Tematu ( Google )

/// Xavier – Tak został nazwany dziś układ niskiego ciśnienia który obecnie znajduje się nad północnym Atlantykiem i jako depresja niżowa zmierza nad Europę by sprowadzić Wichury, powieje w całej Polsce, gdzie najmocniej i mniej więcej o której godzinie ? ///

Środa będzie dniem kiedy porywy wiatru zaczną systematycznie w ciągu dnia się nasilać, pierwsza fala spodziewana jest w Polsce Północnej, nie będzie ona jeszcze związana z Xavierem, a z nasuwającą się zatoką niskiego ciśnienia dobudowującą do niżu Wolfgang.

Od godziny 20:00 do godziny 1:00 w nocy ze środy na czwartek na chłodnym froncie atmosferycznym należy spodziewać się miejscami szkwałów, podmuchy wiatru mogą przekraczać na lądzie 70 km/h zaś w pasie nadmorskim niewykluczone, że osiągną 90 km/h.

Model – Gfs

Model – Arpege

Miejscami będzie padać i niewykluczone będą lokalne pojedyncze wyładowania głównie podczas tych najsilniej rozwiniętych ośrodków konwekcyjnych.

W czwartek nad Polską będziemy mieć do czynienia z wtórnym niżem Xavier który ma sprowadzić Wichury na południowym zachodzie Polski OMIJAJĄC TYM RAZEM WYBRZEŻE GDAŃSKIE, w pasie od południowych powiatów Ziemi Lubuskiej przez Dolny Śląsk po Małopolskę i województwo Łódzkie powieje maksymalnie od 80 do 90 km/h być może zdarzą się przypadki pojedynczych porywów nawet 100 km/h.

Osoby cierpiące na zmiany ciśnienia, niech mają się na baczności, najpierw dość szybko zacznie ono spadać po czym znów dość szybko będzie wspinać się w górę.

Prognoza zmian ciśnienia – Czwartek

NIE TYLKO W POLSCE SPODZIEWAMY SIĘ WICHUR, XAVIER ZANIM DOTRZE NAD NASZ KRAJ SPROWADZI ZAŁAMANIE POGODY W HOLANDII, BELGII I NIEMCZECH, TAM WIATR MOŻE PRZEKRACZAĆ 110 KM/H !

W ciągu kolejnych dwóch dni zachowajcie szczególną ostrożność podróżując nad Morzem oraz w regionach Polski centralnej gdzie zapowiadany jest wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, UDOSTĘPNIJCIE INFO ZNAJOMYM MIESZKAJĄCYCH W KRAJACH BENELUKSU ORAZ W NIEMCZECH.

Wyliczenia : Model UM, GFS, ARPEGE

http://www.meteoelblag.pl