Wkroczyliśmy w przedzimie, Co to takiego ?

Foto : Info Meteo
Foto : Info Meteo
Foto : Info Meteo

/// Nieubłaganie kończy nam się okres jesieni który w naszej części Polski przyniósł jedynie kilkudniowe złote poświaty, przez ubiegłe 3 miesiące lało, sumy opadów są wręcz rekordowe dla miasta Elbląg, odkąd prowadzimy obserwacje, czyli od 4 lat w sieci – jeszcze nigdy nie zdarzyło się by na nasze miasto w samym przykładowo wrześniu spadło ponad 100 litrów wody na m2 powierzchni ///

Początek meteorologicznej jesieni przyniósł nam powodzie, następnie cofki i pierwsze opady mieszane, Wichury, zniszczenia, wkraczamy w okres przedzimia które przez wielu nazywane jest atakiem zimy bo przecież nowością w naszym klimacie są opady śniegu w listopadzie czy grudniu, jak zatem wygląda regułka przedzimia ?

Przedzimieszaruga jesienna – jedna z dwóch uzupełniających pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego (drugą uzupełniającą porą jest przedwiośnie).

Za przedzimie przyjmuje się okres roku na styku jesieni i zimy, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 0 °C (z tendencją malejącą). Opad atmosferyczny jest z początku duży, później umiarkowany, zazwyczaj ciekły, a jeśli stały (zamarznięty), to zanikający. Natomiast osad atmosferyczny jest obfity i we wszystkich rodzajach. Dzienna pora dnia jest wyraźnie krótsza od pory nocnej. Przedzimie jest najbardziej zachmurzoną porą roku.

Z taką właśnie porą mamy do czynienia obecnie, za zimowe miesiące przyjmuje się w strefie naszego klimatu 3 miesiące, Grudzień, Styczeń i Luty, w tym czasie nie powinien dziwić nas opad śniegu a nawet zamieci czy zawiei śnieżnych, są jednak ci którzy się dziwią, ale to już temat rzeka i szkoda czasu na notoryczne pisanie o tym, iż róbmy swoje i idźmy do przodu.

W kolejnych dniach czekać nas będą ponownie opady mieszane, raz deszcz, raz śnieg, zabielenie krajobrazów kilkucentymetrową warstwą puchu, następnie plusy za dnia, minusy nocami i czas do tego przywyknąć.

Wyobraźcie sobie że w Grudniu może zdarzyć się wszystko, najniższą temperaturę jaką zmierzono w dawnej historii pomiarów była ta z 26.Grudnia.1961 roku w Nowym Sączu zanotowano wówczas blisko -32st.C

Z kolei były też okresy ciepłej aury, podczas wiatru halnego 19.12.1989 roku na stacji w Tarnowie zanotowano aż +19st.C.

NAJZIMNIEJSZYM MIESIĄCEM W NASZYM KRAJU CO ROKU OKAZUJE SIĘ STYCZEŃ, SĄ JEDNAK TAKIE DNI KIEDY ODBIEGAMY OD NORMY WIELOLETNIEJ

Najwyższa temperatura – Styczeń ( 17.01.1993 ) +17st.C – Jelenia Góra

Najniższa temperatura – Styczeń ( 11.01.1940 ) -41st.C – Siedlce

Okres Przedzimia ( Koniec listopada – Początek grudnia )

Meteorologiczna Zima ( 01.Grudzień – 28 – 29.luty )

Astronomiczna Zima  ( 21.Grudzień – 20.Marzec )

Wszystko przed nami, jak będzie to się okaże.

Zapraszamy do polubienia strony współpracującej z Info Meteo – Elbląg

http://www.meteoelblag.pl