Jest szansa na śnieg, Warmia – Pomorze

Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu – Foto : Pixabay

/// Gdyby tak przed układem wyżowym usadowił się śnieżny front, z pewnością zrobiło by się biało, mróz zatrzymałby pokrywę śnieżną na kilka dni, i zrobiło by się typowo biało jak na obecną porę roku przystało ///

Tymczasem mówiąc o pełnoprawnej zimie mamy na myśli właśnie mróz i śnieg, tego drugiego nam do pełni szczęścia brakuje, dlaczego tak ochoczo o tym wspominamy ? Tak zwane zgnite wyże plus minusowe wartości odczuwamy zupełnie inaczej niż jakby w ten sam czas było biało.

Pokrywa śnieżna to swoista kołderka przez którą wartości ujemne nie przenikają, osiadając w okresie zimowym wpływa korzystnie na glebę oraz na nasze samopoczucie, widok białych klimatów w pełni dnia przy błękicie nieba to typowa gra kolorów dla naszego oka.

Śnieg, to jakby „zmielony lód”, którego ziarnami są płatki śniegu. Pojedyncza śnieżynka jest strukturą bardzo regularną, podobnie jak lód. Jeśli przyjrzymy jej się pod mikroskopem, okaże się, że jest… przezroczysta!
Tajemnica nieprzezroczystości i bieli śniegu tkwi więc w ziarnistej strukturze.

Weźmy białą kartkę (fizyk powie: taką, która dobrze odbija wszystkie kolory i słabo je pochłania). Jeśli na taką kartkę pada światło białe (które jest mieszaniną wszystkich kolorów), to po odbiciu również widzimy światło białe, bo kartka tak samo dobrze odbija każdy kolor. Jeśli na białą kartkę pada czerwone światło, kartka będzie czerwona. Jeśli zielone – zielona, itd.

http://www.kopernik.org.pl

Podobne jest właśnie ze śniegiem, błękit w układzie wyżowym przy zacienionym miejscu ukaże nam śnieg w postaci delikatnie niebieskiego koloru, to właśnie wtedy należy wykonać najwięcej ujęć w zimowej scenerii, krajobraz staje się wówczas niewątpliwie fotogeniczny.

Wróćmy do opadów, po obecnej przebudowie pola barycznego nad Europą widać kolejną zmianę, za około 4 dni miałoby popadać białym puchem, pytanie czy zdoła się on utrzymać, wraz z frontem nadejdzie zwyczajnie ocieplenie, należy pamiętać, że ani razu tej zimy nie mieliśmy jeszcze do czynienia z incydentem śnieżnym który by potrwał dłużej niż 1 dzień.

Prognozy wskazują, że we wtorkowe popołudnie ma nasunąć się strefa śniegu od regionów Polski północno zachodniej, zachodniej i południowo zachodniej.

Wraz z adwekcją cieplejszego powietrza temperatura wzrosłaby w naszym regionie do -1st.C, cieplej bo około +1st.C było by nad samym Morzem w północno zachodniej części województwa Pomorskiego.

Nasuwające się opady nad wychłodzony grunt z pewnością wróżą nam zabielenie krajobrazów, teraz nasuwa się kolejne pytanie, czy też po dwóch godzinach ten klimat nie zniknie, jak to zwykle w tym sezonie bywa.

Coraz śmielej można powiedzieć, że nie ale od Wisły na Wschód, czyli standardowo najchłodniej bo na lekkim minusie ma być od Elbląga po Mrągowo.

Nad samym morzem niewykluczony jest plus, i to tam szansa na dłuższe utrzymanie się pokrywy śnieżnej ma być najmniejsza pomijając wyżynę Kaszubską, znów zadziała orografia terenu, im wyżej tym będzie zimniej.

Do spodziewanego terminu wtargnięcia opadów śniegu zostały jeszcze 4 pełne doby w związku z powyższym należy liczyć się z aktualizacją prognoz, miejmy nadzieję, że nie na opady deszczu i odwilż.

Trzymamy kciuki oraz rękę na prognozach, o wszelkich zmianach poinformujemy was za pośrednictwem naszego fanpaga.

Grafika : Model GFS

http://www.meteoelblag.pl