W weekend kilkustopniowy mróz

Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu – Foto : Pixabay

/// Przed nami jedne z najchłodniejszych dni w obecnym sezonie zimowym, ale cieplejsze niż w sezonie ubiegłorocznym, temperatura przy gruncie może spadać do -10st.C lecz tylko nocami, za dnia notować mamy od -1 do -4st.C na 2 metrach nad ziemią ///

Przez kolejne 2 doby nie spodziewamy się żadnych opadów, w naszym kierunku zaczyna rozrastać się układ wysokiego ciśnienia, w początkowej jego fazie będziemy mieć do czynienia z podinwersyjną warstwą zachmurzenia ale w ciągu weekendu powinna ona ustępować większym rozpogodzeniom co w konsekwencji ma doprowadzać do wychłodzeń gruntu głównie w trakcie najbliższych nocy.

Sobota 

Możliwe przejaśnienia, bez opadów, temperatura spadnie, w najcieplejszym momencie dnia zanotujemy od -2st.C na Pomorzu do -4st.C na Mazurach, wiatr słaby do maksymalnie 8 m/s z kierunków południowo wschodnich.

W nocy z soboty na niedzielę temperatura może spadać do -7st.C, przy gruncie niewykluczone są spadki do -10st.C ale tylko i wyłącznie na Mazurach, Na Pomorzu zanotujemy średnio od -3st.C nad Morzem do -5st.C na Kaszubach.

Niedziela

W niedzielę pogoda nie powinna się zmienić, nadal spodziewamy się kilkustopniowego mrozu, bez opadów z większą ilością przejaśnień i wysokim ciśnieniem które podniesie się do 1040 hpa.

Tego dnia na ulice Elbląga i wielu innych miast Polski wyruszą wolontariusze 26 finału WOŚP, chłodno z umiarkowanym wiatrem z sektora wschodniego i południowo wschodniego ma być do końca niedzieli, o godzinie 20:00 w Elblągu spodziewamy się wartości temperatury minimalnej około -6st.C. Odczuwalnie będzie znacznie niżej.

Wychodząc w teren zaopatrzcie się w czapki, szaliki i rękawiczki.

Reasumując jak zawsze krótko, nic nadzwyczajnego w pogodzie się nie wydarzy, czeka nas w końcu styczniowa norma, po raz pierwszy tej zimy temperatury będą oscylować na minusie przez kilkadziesiąt godzin, a najchłodniejszy dzień czeka nas po weekendzie w Poniedziałek.

Wyliczenia : Model GFS

http://www.meteoelblag.pl