Syberian Attack czyli mróz nowością w Zimie

Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu – Foto : Pixabay

/// Obiecaliśmy wam poświęcić krótki wątek na temat spodziewanej temperatury powietrza w 2 połowie tygodnia, w związku z tym że mamy środę czas na pogodę na najbliższe 3 dni do przodu które zapowiadają się tak jak na luty przystało ///

Zanim przejrzymy spodziewane minimalne wartości w temperaturze jakie czekać mają na nas głównie nocami i o porankach warto włączyć sobie ten film i przypomnieć jak wyglądała dawniej prawdziwa zima z której nikt nie tworzył nienormalnych wiadomości.

Skoro już sobie przypomnieliśmy , to teraz spójrzmy za okno.

Nie widzimy nic co by chociaż w namiastce przypominało rok 1979, a więc do rzeczy. Przyjdzie mróz, rosyjski wyż, więcej słońca niż chmur, stabilizacja ciśnienia i w żadnym wypadku nieprawdą jest, że mroźne dni to mniej wirusów w powietrzu.

Skoro niskie temperatury są takie śmiercionośne dla zarazków to czemu chorujemy? Ano dlatego, że nasi maleńcy wrogowie lubią zimę. Dlatego wirus grypy zbiera żniwo właśnie o tej porze roku. Można to wywnioskować z informacji publikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Wirusy mogą przeżyć:
– wiele lat w lodzie
– do 48 godzin w temperaturze 4 st. C
– 8 godz. w temperaturze 20 st. C
– do 24 godzin – na powierzchniach gładkich typu ławki, blaty kuchenne, klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe
– do 12 godzin na powierzchniach porowatych
– do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach 
wielokrotnego użycia
– 5-10 minut na ludzkich rękach

Ekspert zdrowia publicznego, dr Krzysztof Kuszewski przez lata pisał raporty epidemiologiczne. – Nasilenia zachorowań występowały nie jesienią czy w grudniu, ale w lutym podczas mrozów.

http://natemat.pl

Przejdźmy do pogody, a ta zapowiada się zgodnie z wieloma modelami meteorologicznymi mroźnie z możliwością niewielkich opadów śniegu.

Spływ arktyczno kontynentalnej masy  będziemy zawdzięczać dwóm ośrodkom wysokiego ciśnienia które otworzą korytarz do napływu powietrza z północnego wschodu nad nasz rejon prognostyczny w rezultacie nocami minimalne spadki temperatur mogą sięgać na Mazurach -12, -15st.C ale na krótko, za dnia w czasie słonecznej operacji słupki rtęci będą podnosić się do kilku stopni poniżej zera.

Mówimy o temperaturze na wysokości 2 metrów nad ziemią, a nie 850 hpa gdzie nikogo z nas tak wysoko nie wyniesie, chyba że chcemy wbić się ponad chmury, jaki jest cel zatem podawania temperatur na tej wysokości ? To jest tylko i wyłącznie wysokość z której korzystają meteorolodzy, zaś serwisy wprowadzają społeczeństwo w zwyczajny błąd, szary kowalski widząc taką mapę nie zwróci uwagi przecież na to o jaką wysokość chodzi.

Spójrzmy teraz na rozkład prawidłowej temperatury powietrza na 2 metrach nad ziemią którą mierzy się na tej wysokości w klatkach meteorologicznych i z jakimi spadkami mamy mieć do czynienia do końca weekendu.

Z prognoz wynika, że najzimniej zrobić się ma pod koniec weekendu oraz na początku przyszłego tygodnia, ale o ile do niedzieli jeszcze prognozę można wziąć na serio tak po niedzieli jest to nadal fus który wyklaruje się w kolejnych dniach, im dalej w las tym jak wiecie ciemniej dlatego póki co pozostaniemy z prognozą do niedzieli.

Co z opadami, przewinął nam się temat 30 centymetrowej pokrywy śnieżnej której hmmm … nie widzimy, chyba że ktoś korzysta z innych modeli meteorologicznych.

Do końca tygodnia opadów ma być bardzo mało, jeśli się pojawią to w postaci drobnego ziarna czyli wytrącającej się wilgoci z nisko zawieszonych chmur które mogą ale nie muszą się pojawić.

Taki opad może dziś zanotować pobrzeże Gdańskie i Mierzeja Wiślana.

Spodziewana pokrywa śnieżna do niedzieli włącznie.

I to raczej tyle, nie będziemy rozpisywać się jeszcze o nowym tygodniu bo niestabilność wyliczeń na ten czas osiąga swoje maksimum.

Reasumując, do niedzieli czeka nas dość spokojna pogoda, z nocnymi wychłodzeniami gruntu poniżej  -15st.C czyli tak jak na początku lutego. Całodobowym mrozem na 2 metrach ale też z dużą amplitudą pomiędzy nocą a dniem.

Wyliczenia : WXCHARTS.EU

http://www.meteoelblag.pl