Ice Tsunami możliwe na Zalewie Wiślanym

Ilustracja do Tematu - Foto : http://lakeice.squarespace.com
Ilustracja do Tematu - Foto : http://lakeice.squarespace.com
Ilustracja do Tematu – Foto : http://lakeice.squarespace.com

/// Niewykluczone, że w nocy z piątku na sobotę będziemy świadkami podnoszenia się tafli lodu na Zalewie Wiślanym i tym samym nasuwania się go na przybrzeżne plaże, zjawisko to z angielskiego nosi wdzięczną nazwę ICE TSUNAMI ///

W kolejnych kilkudziesięciu godzinach warto obserwować stan wód Zalewu Wiślanego, to właśnie tam spodziewamy się najsilniejszych wiatrów z sektora północnego i północno wschodniego.

W związku z możliwą umiarkowaną cofką na zamarzniętym akwenie wód Zalewu Wiślanego dojdzie do jego wzrostu ku górze, na chłopski rozum wygląda to nam jednoznacznie na nasunięcie się lodu nad teren plaż.

Ice tsunami jest niecodziennym zjawiskiem jakie można spotkać w Europie, głównie notują je mieszkańcy którzy zamieszkują regiony wielkich amerykańskich jezior.

Dokładnie rok temu 19 lutego 2017 roku silny wiatr przesunął taflę lodu nad brzegi cyplu Rewskiego w efekcie czego kra zderzyła się z lądem.

Podobny widok kilka dni później mogli zauważyć mieszkańcy Mazur.

Ice Tsunami na Mazurach

Prognozy wskazują jednoznacznie, silny wiatr z sektora północnego pojawi się nad Zalewem Wiślanym w nocy z piątku na sobotę, przy akompaniamencie przejściowych opadów śniegu sytuacja wygląda na godną obserwacji na żywo co oczywiście mamy zamiar uczynić.

Tolkmicko

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid