Do kiedy zostanie z nami Zima ?

Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu – Foto : Pixabay

/// Im bliżej marca, tym coraz częściej pytacie nas w prywatnych wiadomościach do kiedy należy się spodziewać tej prawdziwie zimowej aury, wstępne prognozy przewidują jej ustąpienie w weekend ///

Przed nami ostatnie dni lutego które zapowiadają się tak jak na zimę przystało, no może z jedynym ,, ale ,, jakim jest brak opadów śniegu w większości powiatów, temperatura jednak spada poniżej -20st.C przy gruncie, jest rześko, ciężkie kontynentalne powietrze osiada w tak zwanych mrozowiskach doprowadzając o porankach do istotnych wychłodzeń, sytuacja przez kilka najbliższych dni niewiele się zmieni, apogeum czyli maksymalnego wychłodzenia spodziewamy się w nocy z 28 lutego na 1 marca.

Od 2 marca z każdym dniem i nocą będzie już nieco cieplej, ale nie od razu przyjdzie do nas Wiosna.

Ciężko też będzie nazwać tą porę roku przedwiośniem, wszystko dlatego, że o ile zrobi się nieco cieplej, tak częściej będzie padał nam na głowy śnieg lub opad mieszany.

Zanim nastąpią zmiany do soboty włącznie należy oczekiwać mroźnych poranków i kilkustopniowego mrozu za dnia, to wszystko przy słonecznej aurze.

Warto wspomnieć także o wszystkich mitach, mróz nie zabija wirusów ani nie wybija komarów.

Owszem, w przypadku łagodniejszej zimy przeżywa więcej z nich, ale jest też więcej tych, które się nimi odżywiają. Przyroda jest tak skomplikowana, a wszystko jest ze sobą tak powiązane, że jeden czynnik nie decyduje. 

To znaczy, że możemy marznąć do woli, a komary i tak nas pogryzą w czasie wakacji?

Samice komarów odżywiają się krwią. I istnieje takie zjawisko, że kiedy zima jest ostrzejsza, czasami larwy nie zgromadzą dostatecznych zapasów tłuszczu. Wtedy samice są agresywne, ponieważ muszą te zapasy uzupełnić, aby złożyć jaja. 

Zatem teoria, że surowa zima wymraża bakterie i komary, które nie atakują potem ludzi w lecie, to jest naiwny pogląd, tzw. ludowa mądrość.

A jak radzą sobie pszczoły?

Zwierzęta hodowane przez człowieka, takie jak pszczoła, czyli apis mellifera, są uzależnione od człowieka. Jeśli człowiek ich nie zabezpieczy, zginą. Same są bezradne. 

http://www.meteoelblag.pl

http://www.polskatimes.pl