Xenia sprowadzi opady konwekcyjne

/// Czas na kolejną zmianę pogody, tym razem w naszym kierunku wędruje niż atmosferyczny o imieniu Xenia który w piątek wraz z systemem frontów będzie przemierzał Pomorze, Żuławy Wiślane i Warmię ///

O poranku należy się liczyć z opadami frontalnymi które wędrować będą od zachodnich powiatów Pomorza nad Żuławy Wiślane, w południowych regionachh oraz na terenach wyżynnych spadnie śnieg z deszczem o zmiennym natężeniu, nad resztą Polski Północnej zanotujemy sam deszcz. Rodzaj opadu uwarunkowany ma być w dużej mierze orografią terenu na co szczególnie zwracamy uwagę w kolejnych godzinach. 

Popołudniu po przejściu linii frontu popłynie do nas świeża masa powietrza Polarno Morskiego jednocześnie wzrastać ma siła wiatru z sektora zachodniego osiągając maksymalne prędkości nad morzem do 55 km/h.

W ciągu dnia w środowisku bliskości układu niskiego ciśnienia i niewielkiej niestabilności osiągającej LFTX ( 0, -1 ) pojawiać się zaczną opady o charakterze konwekcyjnym niosące deszcz, możliwą krupę śnieżną i drobny grad, niewykluczone będą też pojedyncze wyładowania atmosferyczne szansa jednak na ich pojawienie się jest marginalna.

Wysokość położenia izotermy zero

Niestabilność

Wysokość wierzchołków chmur konwekcyjnych

Opady  – Model : UM

Czeka nas zatem przejście niewielkiego niżu który przesuwając się z zachodu na wschód będzie tracił na intensywności wypełniając się a ostatecznie wycofując z naszego regionu prognostycznego w nocy z piątku na sobotę.

Wyliczenia – Model : UM, GFS

http://www.meteoelblag.pl