Czas na zmianę, zmianę czasu

Zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 r., czyli za 5 dni. Wskazania zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy.

Stosowanie czasu letniego i związane z tym zmiany czasu budzą wiele kontrowersji i bywają kłopotliwe. Szczególnie uciążliwe jest wiosenne przejście z czasu astronomicznego na czas letni — zanim nasze organizmy przywykną do wcześniejszej godziny porannej pobudki zazwyczaj mija kilka dni. Pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu nasze wiosenne i letnie popołudnia dłużej będą skąpane w promieniach Słońca. 

Stosowanie czasu letniego ma już ponad wiekową tradycję. Współcześnie zmiana czasu stosowana jest w ponad 70 krajach świata i dotyczy ponad miliarda ludzi. Oczywiście, uwzględniając łączną ich liczbę, tj. 194, rachunek wykazuje, że w większości państw stosowany jest tylko czas standardowy. Obecnie (2018 r.) czas letni stosowany jest w większości krajów europejskich za wyjątkiem Białorusi, Rosji, Turcji, Armenii, Gruzji, Islandii, Azerbejdżanu i Kazachstanu. Warto dodać, że część z nich miało w swojej historii okresy stosowania zmian czasu, wśród nich Turcja (ostatni raz w 2016) i Rosja (do 2014). Czas letni nie jest, i w większości przypadków, nie był stosowany również w większości krajów afrykańskich oraz azjatyckich. Są również kraje, takie jak Stany Zjednoczone, czy Kanada, gdzie czas letni stosowany jest w większości, ale nie we wszystkich regionach.

Źródło 

https://www.kalendarzswiat.pl