Pozyskaj sok z brzozy, Marzec – Kwiecień

Ilustracja do Tematu - Foto : legkopolezno.ru

/// Sok z brzozy znany też pod nieco mniej popularną nazwą taką jak bzowina czy oskoła to naturalny środek leczniczy. Jest on stosowany od pokoleń ///

Po sok z brzozy udajemy się do lasu wiosną, a konkretniej w okresie około 18- 20 dni przed tym, zanim pękną pączki drzewa. Obserwujmy więc, kiedy na brzozie pojawia się pączki i poczekajmy na nieco cieplejsze dni, występujące przy jeszcze dość chłodnych nocach. Warto dowiedzieć się, czy pobranie soku brzozowego z lasu, w którym zamierzamy go dokonać nie jest zabronione. Niekiedy jest to zakazane przez wzgląd na to, że osoby zbierająca bzowinę  niejednokrotnie niszczą drzewo.

Najbezpieczniej jest wybrać okaz brzozy, który zostanie przeznaczony do ścięcia. Zalecane jest zbieranie soku z brzozy która ma więcej niż 10 lat. Jeżeli chcemy otrzymać oskołę z pnia, należy wwiercić się w niego na głębokość około 2 -3 cm. Otwór czynimy za pomocą ręcznej wiertarki na około pół metra wysokości drzewa. W dziurkę wkładamy plastikową rurkę którą umieszcza się w naczyniu. W ciągu doby spłynie nam do niego do 1,5 litra soku. Wykonany przez nas otwór po zakończeniu pobierania soku należy posmarować maścią do leczenia drzew. Dzięki temu brzoza się zregeneruje i nie dozna zbyt wielkiego uszczerbku.

Sok brzozowy jest produktem naturalnym i brak obecności konserwantów sprawia, że po zebraniu trzeba go zużyć w przeciągu czterech dni. Specyfik cały czas trzymamy w lodówce. Jeżeli chcemy przedłużyć jego trwałość, można stworzyć z niego nalewkę na spirytusie, dodając po prostu odrobinę alkoholu do soku. Obydwa preparaty najkorzystniej jest przechowywać w szklanym pojemniku. Soki ze sklepu mają na etykietce wyszczególniony sposób i czas przechowywania i tego należy się trzymać.

Stosowany wewnętrznie reguluje przemianę materii. Ponadto działa wzmacniająco w przypadku osób schorowanych, osłabionych, ponieważ dodaje sił i energii . Oczyszcza także organizm i poprawia odporność. Szczególnie dobroczynnie wpływa na pracę wątroby i nerek jak i całego układu moczowego. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem, ale też i lekarze zalecają podawanie soku z brzozy osobom zmagającym się z nowotworami. Co prawda nie leczy on samej choroby, jednak znacznie poprawia samopoczucie chorego. Z całą pewnością warto go także przyjmować nie tylko leczniczo, ale i zapobiegawczo, gdyż cały czas pojawiają się nowe wyniki badań nad właściwościami  soku z brzozy i tak naprawdę być może nie poznaliśmy jeszcze całego potencjału tego specyfiku.

Źródło

http://www.swiatkwiatow.pl