W czwartek przejdą silne burze – Warmia, Mazury

/// Już o poranku w środę ostrzegamy państwa przed spodziewanym załamaniem pogody o którym informujemy bodajże od ubiegłego weekendu, Czwartkowe burze miejscami okażą się dynamiczne i groźne, wszystko przez rozwijający się nad Bałtykiem Niż z systemami frontów ///

Cathy, takie imię otrzymał układ który w dynamicznym tempie przejdzie przez nasz region przynosząc rozwój już od godzin południowych pierwszych ośrodków burzowych, najpierw na pomorzu następnie na Żuławach i Warmii, z tym, że najsilniejszych zjawisk należy oczekiwać na wschód od Wisły w województwie Warmińsko Mazurskim, wszystko wskazuje na to, że nie będzie to zwykły front, możliwe jest utworzenie się linii szkwału bądź też kilku superkomórek a te mogą generować bardzo silne porywy wiatru osiągające prędkość 90 – 100 km/h. 

Tutaj należy wspomnieć o przepływie powietrza jakim napędzane mają być czwartkowe burze, osiągnie on nawet miejscami 19 – 20 m/s,  bliskość niżu plus nasuwający się front chłodny to już idealne warunki do rozwoju silnych formacji, przez ostatnie tygodnie jeśli burze występowały to tylko lokalnie, na mniejszym terenie i charakteryzowały się głównie stacjonarnością.

Krótko mówiąc, swój początek burze mogą mieć na wschodnim Pomorzu o sile umiarkowanej, apogeum osiągając na Warmii, godziny w których mogą wystąpić owe zjawiska to 13:00 – 18:00

Nie można wykluczyć też rozwinięcia się gdzieś pojedynczej mezocyklonalnej trąby powietrznej, dlatego bardzo prosimy was głównie od linii – Malbork, Sztum, Kwidzyn na wschód o baczne obserwacje nieba, jeśli zauważycie państwo chmurę stropową odrywającą się od poskręcanej struktury burzowej lub też podstawa zacznie wirować w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegarów jest to ostatni dzwonek, że może z takiej burzy zejść krótkotrwałe Tornado. Oczywiście nie musi ono wystąpić ale warunki ku jego rozwinięciu klasyfikujemy na czwartek jako umiarkowanie silne, w związku z czym informujemy o jego możliwości.

Szczegółowe ostrzeżenia zostaną wydane na naszej stronie dziś w godzinach wieczornych.

Co dalej ? Ochłodzenie !

W piątek nad Bałtykiem możliwy rozwój konwekcji oraz niewykluczone kolejne burze ale tym razem w chłodnych, chwiejnych masach powietrza.

Podczas gdy przed frontem temperatura powietrza w Czwartek zbliży się do +27st.C tak w piątek w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie +14, +15st.C, zacznie silniej wiać z sektora zachodniego.

W nocy z soboty na niedzielę niewykluczone spadki temperatur na północy Polski do zaledwie +7st.C, +9st.C zrobi się zatem zimno, w weekend jeśli popada to tylko w jego pierwszej części i głównie przelotnie ( Sobota ).

Od niedzieli zacznie robić się stopniowo cieplej ale o rozgrzanych masach powietrza zapominamy, przynajmniej na kilka najbliższych dni.

Grafika : Model GFS, kachelmannwetter.com

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl