Nadciąga Zyglinda, dwie fale Wichur – Alert Meteo

/// W związku z podtrzymaniem niekorzystnych prognoz publikujemy ostrzeżenie meteorologiczno hydrologiczne obejmujące dłuższy okres czasu dwóch dni ///

Ostrzeżenie Meteo – Ważność prognozy 

 ( Wtorek 23.10.18 –  8:00 ) – ( Środa 24.10.18 – 20:00 )

Wtorek

Przed nami dwie fale wiatru związane z przemieszczaniem się pogłębiającego ośrodka niskiego ciśnienia ,, Zyglinda ,, który we wtorek w południe znajdzie się nad środkową częścią Bałtyku prowadząc do zaostrzenia się gradientu barycznego nad północną Polską, od godzin przedpołudniowych należy się spodziewać nasilania wiatru z sektora zachodniego, w południe przekroczyć on może prędkość 90 km/h w pasie północnym województwa Pomorskiego i 70 – 80 km/h na pozostałym obszarze od Kaszub i Kociewia po Żuławy Wiślane, Elbląg i Braniewo.

W tym samym czasie na Warmii i Mazurach powieje słabiej około 60 – 65 km/h.

Wichurze towarzyszyć będzie miejscami intensywny opad deszczu a wraz z nasuwaniem się frontu chłodnego i za nim masowa konwekcja podczas której nie wyklucza się opadów mieszanych od deszczu po krupę śnieżną. Lokalnie podczas najwyżej rozwiniętych struktur opadowych będzie mogło zagrzmieć.

Środa

Wieczorem i w nocy z wtorku na środę wiatr osłabnie, po czym od wczesnych godzin porannych w środę prognozowana jest druga fala Wichury tym razem z sektora północno zachodniego i północnego bardziej gwałtowna w okolicy Zalewu Wiślanego, Mierzei Wiślanej i północno zachodniej Warmii.

Maksymalna prędkość pojedynczych porywów może osiągać i przekraczać tam nawet 100 km/h. Tego dnia jeśli popada to przede wszystkim przelotnie i głównie na wschód od Wisły – Deszcz, grad, krupa śnieżna. Rozpocznie się Cofka !

W środę wichury dadzą o sobie znać głównie w pasie od Zatoki Gdańskiej przez Warmię i Mazury po województwo Lubelskie, pomijając pas Mierzei Wiślanej gdzie wiać ma najgwałtowniej na pozostałym obszarze naszego województwa wiać ma od 85  do 90 km/h. 

Poniżej prognozowana maksymalna prędkość wiatru w okresie czasowym 48 godzin według modelu ICON i ARPEGE

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy przede wszystkim gmin nadmorskich Mierzei Wiślanej, Zatoki Gdańskiej oraz przyległych miejscowości do Zalewu Wiślanego.

W ciągu kolejnych dwóch dni wiatr może zrywać sieć energetyczną, uszkadzać dachy budynków, łamać drzewa, zrywać bilbordy reklamowe.

Prosimy państwa o ostrożność głównie w środowe przedpołudnie.

Grafika : Model ICON

http://www.meteoelblag.pl