Silna Wichura i Cofka, powieje nawet 100 km/h – Alert Meteo

/// W związku z nadciągającym załamaniem pogody publikujemy pierwsze ostrzeżenie w tym roku przed spodziewanymi silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru z sektora północnego które mogą osiągać prędkość 90 – 95 km/h w lokalnych przypadkach nawet 100 km/h ///

Stopień 2 zostaje wydany dla Wybrzeża Wschodniego, Zatoki Puckiej, Gdańskiej, Półwyspu Helskiego, Żuław Wiślanych, powiatu elbląskiego, braniewskiego i częściowo Powiśla z powodu wiatru który w tym regionie wiejąc z północy osiągać będzie prędkości 90 – 100 km/h w godzinach 12:00 – 18:00 / 02.01.2019.

Podczas spiętrzenia wód Zatoki Gdańskiej dojdzie do dynamicznego wzrostu poziomów rzek przekraczających stany ostrzegawcze a nawet alarmowe, przewidujemy lokalne podtopienia, niewykluczone większe rozlewiska ! Prosimy państwa o monitorowanie w kolejnych 24 godzinach sytuacji na żywo.

Stopień 1 zostaje wydany dla pozostałego obszaru województwa Pomorskiego i Warmińsko Mazurskiego przed spodziewanymi podmuchami wiatru osiągającymi prędkość 70 – 80 km/h.

Dodatkowo – Przez całą dobę należy się liczyć z miejscami intensywnymi opadami mieszanymi / Efekt Morza / rozwijającymi się nad cieplejszymi wodami Morza Bałtyckiego przemieszczającymi nad ląd, możliwe są również krótkotrwałe burze.

Wieczorem i w nocy ze środy na czwartek podczas spadku temperatury powietrza w okolice 0st.C, -1st.C tam gdzie w ciągu dnia padać będzie, deszcz, krupa śnieżna i śnieg opady przelotne przejdą już tylko w sam śnieg, lokalnie na Kaszubach oraz na Warmii może spaść od 10 do 20 cm śniegu.

Województwo –  Pomorskie

Województwo – Warmińsko – Mazurskie

PROSIMY O ZABEZPIECZENIE DEKORACJI ŚWIĄTECZNYCH KTÓRE MOŻE PORWAĆ WIATR, NIE STAWIANIE AUT POD DRZEWAMI, UNIKANIE W CZASIE PODRÓŻY OTWARTYCH PRZESTRZENI.

Wichura najbardziej da się we znaki na Mierzei Wiślanej i w powiecie elbląskim, z kolei śnieżyce konwekcyjne na Kaszubach i na Warmii, jednocześnie informujemy, że podczas nasuwania się pasm konwekcyjnych wiatr na przodzie struktur może osiągać siłę szkwału.

Wyliczenia : Model UM, HD – EUROPE, Grafika : Info Meteo – Elbląg

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl