Nadciąga Florencja, powieje 80 / 90 km/h / Alert Meteo

/// Zgodnie z wcześniejszymi prognozami nadciąga niż który przez niemieckich meteorologów został nazwany imieniem Florencja, przyniesie nam on gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego, początkowo opady deszczu następnie ale tylko lokalnie śniegu i silny wiatr, nad samym morzem powieje maksymalnie 90 km/h ///

Florencja okaże się układem słabszym niż jej poprzednik który przemieszczał się 2 stycznia br, po pierwsze fala wiatru skierowana ma być z sektora północno zachodniego, po drugie na lądzie wiać będzie maksymalnie do 75 km/h.

Nie zmienia to faktu, że należy zachować ostrożność przede wszystkim w pasie pobrzeża gdzie pojedyncze podmuchy mogą ponownie powodować straty materialne. W związku z powyższym na naszej stronie dla pasa nadmorskiego zostaje wydany 2 stopień ostrzeżenia. Pozostały obszar Pomorza i północno zachodniej Warmii obejmujemy najniższą jedynką i komunikatem meteorologicznym o podwyższonym ryzyku wiatru o sile maksymalnej 75 km/h. Mierzeja Wiślana – Zatoka Gdańska, Słowiński park narodowy 80 / 90 km/h.

Cofka – w Zatoce Gdańskiej oraz w pasie północnym Pomorza należy spodziewać się wzrostów stanów rzek do poziomów ostrzegawczych, jeśli chodzi o sam Elbląg – nas tym razem chronić będzie kierunek wiatru który niekorzystny staje się wtedy gdy wieje z północy, tym razem wiać ma z północnego zachodu dlatego też poziom rzeki Elbląg wykaże wzrosty ale nie będzie on tak dynamiczny jak przy ostatniej Wichurze.

Od poniedziałkowego poranka aż do wtorkowego przedpołudnia spodziewamy się przemieszczenia kilku fal wiatru pomiędzy którymi można będzie liczyć na kilkugodzinne wyciszenia.

Florencja początkowo przyniesie miejscami intensywne opady deszczu które już najbliższej nocy będą przemieszczać się przez nasz region. Po przejściu frontu chłodnego rozpocznie się stopniowe ochłodzenie ale śnieg jeśli popada to tylko lokalnie i nie wszędzie, taki scenariusz najbardziej prawdopodobny jest na wyższych terenach, im niżej tym nadal na zdecydowanym plusie stąd też padać będzie głównie mieszanka.

W nocy z poniedziałku na wtorek tradycyjnie zabielić się może na Kaszubach oraz na wschód od Wisły w województwie Warmińsko Mazurskim, poniżej spodziewana pokrywa śnieżna przez model arpege.

Reasumując, najsilniej wiać będzie w miejscowościach nadmorskich 80 – 90 km/h, na lądzie średnio – 60 / maks 75 km/h, wiatr przemieszczać się ma falami pomiędzy którymi nastąpią wyciszenia, śnieg – z orograficznego punktu widzenia utrzyma się na terenach wyżynnych oraz tam gdzie temperatura powietrza zbliży się do około 0st.C i wystąpi umiarkowany efekt morza a ten możliwy będzie nad Zatoką Gdańską po przewędrowaniu niżu nad Bałtykiem nocą z poniedziałku na wtorek.

Uwaga Meteopaci – CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE SPADNIE W NAJBLIŻSZYCH GODZINACH AŻ O 20 HPA.

Wyliczenia : Model GFS, EUROPE HD, ARPEGE

Zdjęcie Ilustracyjne : Shutterstock

http://www.meteoelblag.pl