Więc wszyscy na Mazury, nie w góry

Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu – Foto : Pixabay

/// Kraina wielkich jezior, cisza – spokój ///

Region nie tylko ciekawy prognostycznie ale również lubiany przez wielu turystów

Warto zacząć od doprecyzowania, czym tak naprawdę są Mazury. W powszechnej świadomości utrwaliła się zbitka „Warmia i Mazury”, nawiązująca do nazwy województwa ze stolicą w Olsztynie. Często geografię regionu tłumaczy się w sposób uproszczony: wschód województwa, wokół Wielkich Jezior Mazurskich, to właśnie Mazury, zachód zaś, z Olsztynem i Elblągiem na czele – Warmia.

Jest to jednak myślenie błędne. Po porównaniu dawnych krain historycznych z obecnym województwem warmińsko-mazurskim widać, że dziś w jego granicach są nie tylko Mazury i Warmia, ale także tzw. Prusy Górne (wokół Ostródy i Iławy), ziemia lubawska (Lubawa i Nowe Miasto Lubawskie) oraz fragmenty Powiśla i Żuław. Część z tych terenów od drugiego pokoju toruńskiego do pierwszego rozbioru wchodziła w skład Królestwa Polskiego (Warmia, ziemia lubawska, Żuławy, Powiśle), część zaś pozostała w rękach zakonnych, następnie znalazła się w granicach Prus Książęcych, a później Prus Wschodnich. To właśnie historia warunkuje wydzielenie Mazur od Warmii – te pierwsze to po prostu obszar, który pozostał częścią Prus Zakonnych (potem Książęcych), obejmujący zarówno Krainę Wielkich Jezior i tereny na wschód od niej, jak i te na południe od Olsztyna, wokół Szczytna, Olsztynka, Nidzicy i Działdowa.

Z geograficznego punktu widzenia głównymi składowymi Mazur są dwa pojezierza – Mazurskie oraz Iławskie (chociaż, jak wspomniano, bez samej Iławy).

Co można zwiedzić w naszym województwie  ?

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie

Zamek w Nidzicy

Bazylikę w Świętej Lipce

Piramidę w Rapie

Twierdzę Boyen w Giżycku

Wilczy Szaniec i Mauerwald

Kanał Mazurski i Elbląsko Ostródzki

Źródło

https://histmag.org

Skomentuj ...

Dodaj komentarz