Blue Moon, czyli coś rzadkiego …

Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu - Foto : Pixabay
Ilustracja do Tematu – Foto : Pixabay

/// Skończyły się Orkany, Cyklony i Tajfuny, czas zatem na clickbaitowe tytuły gazet internetowych o podobno niebieskiej tarczy księżyca jaką mamy ujrzeć w dniu dzisiejszym, jest to totalną bzdurą, bo tak określa się termin drugiej pełni kalendarzowej w ciągu jednego miesiąca ///

Zanim spojrzymy w niebo warto przypomnieć wszystkim, że w kalendarzu trwa styczeń, zgnity styczeń a to oznacza, że nie ujrzymy nawet zachodzącego słońca a co dopiero NIEBIESKI księżyc i na dodatek w fazie zaćmienia.

Rzeczywiście zaćmienie będzie widoczne ale nie z terenu Polski a najbliżej z Azji, natomiast Blue Moon jest określeniem jaki stosuje się w astronomii dość rzadko kiedy podczas jednego pełnego miesiąca występują dwie pełnie, ta druga zwyczajnie jest nazywana niebieską choć nią nie jest.

Niebieski księżyc – określenie drugiej pełni księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego.Jest to zjawisko rzadkie, występujące raz na kilka lat ( średnio raz na 2,5 roku ). Ponieważ pełnia występuje co 29,5 dnia, większość miesięcy ma tylko jedną pełnię. W przypadku dwóch pełni w jednym miesiącu mogą wystąpić zjawiska dwóch zaćmień Słońca w jednym miesiącu. Ostatni miesiąc, w którym wystąpiły dwa zaćmienia Słońca był lipiec 2000 roku (1 i 31 lipca). Następne dwa zjawiska pojawią się w roku 2206 (1 grudnia i 30 grudnia).
W dawnej definicji astronomicznej mianem niebieskiego księżyca określano trzecią pełnię Księżyca w ciągu astronomicznej pory roku, w której występowały cztery pełnie Księżyca.

Wbrew nazwie, tarcza księżycowa nie staje się niebieska. Ma to jedynie podkreślić względną rzadkość tego zjawiska.

W języku angielskim powiedzenie once in a blue moon (“raz na niebieski księżyc”) oznacza coś niezwykle rzadkiego

Źródło

https://pl.wikipedia.org