Raz cieplej, raz chłodniej, Nowy Tydzień

/// Przed nami ostatni majowy tydzień który nie będzie odstępować od normy ale tylko w temperaturze, jeśli chodzi o opady – braki i to spore, na początku tygodnia spodziewamy się ocieplenia, następnie zrobi się delikatnie chłodniej po to by znów na weekend się ociepliło, jeśli popada to bardzo lokalnie i nie wszędzie, najprawdopodobniej tylko we wtorek /// 

W poniedziałek zrobi się ciepło, kolejny wyż który od dwóch dni zapewnia nam słoneczną aurę zacznie odsuwać się nad wschodnią część Europy, jednocześnie po jego zachodniej stronie popłyną cieplejsze masy powietrza podnoszące maksymalne wartości na termometrach do +20, +21st.C, powieje bardzo słabo z sektora wschodniego.

We wtorek ochłodzi się w województwie Warmińsko Mazurskim, tutaj w ciągu dnia spodziewamy się rozwoju chmur kłębiasto warstwowych mogących przynieść miejscami opady deszczu i niewykluczone słabe burze, głównie na wschód od Wisły, na Pomorzu obejdzie się raczej bez opadów.

Środa, znów słoneczna w naszej części Polski, nad morzem wiatr z kierunków północnych chłodzący pas pobrzeża Gdańskiego, nad resztą powiatów komfort termiczny.

Tak samo monotonnie zapowiada się czwartek i piątek, generalnie 7 najbliższych dni nie przyniesie znaczącej poprawy wilgotności gleby, są to bardzo niekorzystne wieści dla rolników i sadowników którzy już od miesiąca zmierzają się z posuchą od Borów Tucholskich przez Żuławy po Warmię, wygląda na to, że będzie gorzej.

Nie ma najmniejszych powodów  by cieszyć się z tej aury, trwa ona już zdecydowanie za długo jak na maj, w samym Elblągu suma opadów za ten miesiąc nie przekracza nawet połowy dopuszczalnej normy. 

Zablokowanie cyrkulacji strefowej atlantyckiej, nie przyniesie nam ani porządnego frontu atmosferycznego ani też rozgrzanych mas powietrza, przez kilka najbliższych dni będzie wiać ze wschodu lub z północy co wpłynie na jeszcze większą suszę pojawiającą się już nawet w nadleśnictwie.

Liczymy na zmianę prognoz modeli numerycznych, i oby stało się to prędko.

Grafika : Model GFS

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl