Amerykanie przewidzieli burzowe lato, tymczasem burz brak

/// Jeśli patrzeć z peryspektywy łowcy burz, sezon letni 2018 jest jednym z najgorszych pod względem wyładowań w całej Polsce, jeśli spojrzeć oczyma turysty, już dawno nie było tylu pogodnych dni i na dodatek weeekendów a co najważniejsze ciągle jest ciepło, niekiedy upalnie ///

Najbardziej burzowym miesiącem jak na razie okazał się kwiecień i przełom kwietnia z majem, później nastąpiło wyciszenie, zmiana cyrkulacji z typowej dla nas zachodniej na wschodnią która trwa do teraz i końca jej nie widać, burze jeśli się przemieszczają nie są jakoś specjalnie fotogeniczne, przypominają bardziej początki wiosny aniżeli w pełni sezon letni, wędrują ze wschodu na zachód lub z północy na południe. No i gdzie zatem te ogromne układy opisywane dla naszego kraju przez Amerykanów ?

Zmian na bardziej konkretne fronty z zachodu nie widać, pierwsze prognozy z niedzieli wskazywały na rozwój dość ciekawej konwekcji pod koniec obecnego tygodnia, tymczasem zaktualizowane wyliczenia wskazują, że pomimo dogodnych warunków do rozwoju burz pojawią się one sporadycznie i nie tylko u nas a na przeważającym obszarze Polski. Dlaczego ?

Dlatego, że odwrócona cyrkulacja powietrza nie sprzyja im w łączeniu się w większe klastry jak to powinno być o tej porze roku, znów pojawi się słaba kinematyka, jeśli już cokolwiek się rozwinie to ponownie mogą to być stacjonarki bądź też słabo przemieszczające się formacje / LOKALNIE MOCNO UWODNIONE, od środy takie ,, nijakie ,, burze spodziewane są przede wszystkim w głębi województwa Warmińsko Mazurskiego, od Olsztyna na wschód i południe choć niewykluczone, że zagrzmi też bliżej Ostróda – Dobre Miasto.

Nie są to dobre wieści dla fotografów, którzy czekają na nocny spektakl, przed nami ostatni miesiąc w którym mogą występować złożone układy burzowe, ale póki nie zmieni się cyrkulacja póty będziemy zmuszeni zapomnieć o tym, że trwa sezon burzowy, który z burzami raczej nic wspólnego w tym roku nie ma, wszystko odbywa się incydentalnie.

Nie ma fotogenicznej konwekcji ale jest astronomia, o wiele ciekawsza dziedzina okazuje się niż czekanie na Cumulonimbusa który przed twoją miejscowością może zgasnąć, ostatnio na nocnym niebie codziennie można podziwiać przelatującą kilka razy międzynarodową stację kosmiczną, dodatkowo Mars za 3 dni osiągnie swoje apogeum zbliżenia do Ziemi, to bardzo dobry moment na uchwycenie go w kadr, jest jaśniejszy niż zwykle a wszystko dlatego, że dodatkowo szaleje na nim globalna burza pyłowa co w konsekwencji rozjaśnia całą planetę.

ISS – Elbląg / 24.07.18 – 00:26 Foto : Info Meteo

Slået op af Info Meteo – ElblągMandag den 23. juli 2018

 

JUŻ TYLKO 24 GODZINY DZIELĄ NAS OD WYDANIA OFICJALNEJ PROGNOZY NA NAJWIĘKSZY SPEKTAKL TEGO ROKU, CZYLI CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA, TRZYMAJCIE KCIUKI ZA POZYTYWNE INFORMACJE.

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl