Weekend pochmurny ale opadów mało …

/// Nadchodzą zmiany w pogodzie, będą one przebiegać póki co dość monotonnie, pomimo większej ilości chmur, jeśli popada to słabo i nie wszędzie ///

Wyż znad Rosji osłabł i odsunął się dalej na wschód z kolei od zachodu wkracza tym razem nad Niemcy kolejny układ wyżowy ale tak zwany zgnity i na krótko, dlaczego ? Po jego obrzeżach w naszej części Polski co jakiś czas przemieszczać się będzie większa ilość zachmurzenia nasuwająca znad Skandynawii nad Bałtyk, w rezultacie w sobotnie popołudnie i wieczór będzie mogło słabo popadać. Częściej pojawiać się będą mgły i zamglenia a temperatura powietrza podnosić się ma już tylko do +11, +13st.C.

Nie spodziewamy się silnego załamania pogody, to że zrobi się chłodniej będzie powodem mniejszej ilości dziennego nasłonecznienia oraz zmiany kierunku wiatru z południowego na zachodni i północno zachodni.

Piątek

Zachmurzenie umiarkowane z licznymi przejaśnieniami przede wszystkim nad morzem, przed południem więcej chmur gromadzić się będzie na przemieszczającym chłodnym froncie atmosferycznym głównie na wschód od Wisły, możliwe są na nim niewielkie opady mżawki.

Temperatura – Od +13st.C nad Morzem przez +14st.C na Żuławach i Powiślu do +15st.C w południowej części Warmii.

Sobota

Do południa z przejaśnieniami, popołudniu coraz więcej chmur, Na Pomorzu spodziewana jest umiarkowana konwekcja mająca przynieść przelotne opady deszczu, wieczorem słabo popadać może także w rejonie Elbląga i na Warmii.

Zrobi się jeszcze chłodniej, od Pomorza przez Żuławy po Warmię zanotujemy od +11st.C do +13st.C.

Niedziela

Zachmurzenie piętra średniego i niskiego najdłużej pozostawać ma w południowych powiatach Mazur oraz Warmii ale jeśli cokolwiek popada to ponownie słaba mżawka, nad morzem więcej rozpogodzeń i bez opadów, w ciągu dnia przejaśni się także tam gdzie o poranku chmur będzie najwięcej.

Nieco cieplej, od +12st.C we wschodniej części Mazur, przez +13st.C w Olsztynie i Elblągu do +14st.C w środkowej i południowej części województwa Pomorskiego.

Nie można wykluczyć Sztormu który według prognoz miałby pojawić się w połowie przyszłego tygodnia, nie mniej póki co jest jeszcze za wcześnie by to potwierdzić, wszystko tradycyjnie wyklaruje się na 2 dni przed spodziewanym rozwojem głębokiego układu niżowego o ile rzeczywiście do niego dojdzie.

Jeszcze jedno

Do końca października ani na Pomorzu ani na Mazurach nie spodziewamy się żadnej pokrywy śnieżnej o której można już przeczytać na wielu plotkarskich stronach, a w listopadzie jak to w listopadzie, może być i śnieg i deszcz i generalnie cały arsenał opadów, ale zanim on osiądzie musi też zmrozić się ziemia która po tak suchym i upalnym lecie jest nagrzana i będzie nam w kolejnych tygodniach tak jak Bałtyk oddawać zgromadzone ciepło.

Listopad to też ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni i nawet gdyby miał być on nagle biały, to nic nowego, taka kolej rzeczy 🙂

Wyliczenia : Model GFS, UM

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid