Niż ,, Zyglinda ,, przyniesie wichury, cofkę i gwałtowny spadek ciśnienia

/// Przed nami zmiany pogodowe które rozpoczną się już na początku nowego tygodnia osiągając apogeum w środowe przedpołudnie, znad Skandynawii w kierunku krajów nadbałtyckich przemieszczać się będzie dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia o imieniu ,, Siglinde ,, z polskiego Zyglinda który pogłębiając się nad wodami Morza Bałtyckiego przyniesie cały arsenał miejscami gwałtownych zjawisk ///

Przede wszystkim należy się liczyć z dość niespokojną aurą która może być niebezpieczna w pasie pobrzeża i Mierzei Wiślanej, tam niewykluczone są podmuchy wiatru osiągające prędkość 100 km/h. – Środa, zanim to nastąpi jest jeszcze poniedziałek i wtorek a więc omówmy sytuację prognostyczną po kolei.

Poniedziałek

W ciągu dnia z zachodu na wschód naszego regionu wędrować ma słabo aktywny, chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad północnej Skandynawii Rachel.

 Przyniesie on stopniowy wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu, do wieczora strefa opadów powinna dotrzeć nad Mazury, maksymalna temperatura powietrza podniesie się do zaledwie +9, +11st.C  na całej długości północnej połowy Polski.

Wtorek

Gwałtownie spadające ciśnienie atmosferyczne będzie oznaką dynamicznych zmian w pogodzie, obniży się ono nawet o 20 hektopaskali w 12 godzin efektem czego możemy czuć się znużeni, zmęczeni i odczuwać bóle głowy.

Padać ma już od godzin południowych jednak tych silniejszych opadów związanych z rozwojem masowej konwekcji należy się spodziewać wieczorem i w nocy z wtorku na środę, w związku z obniżoną izotermą zero do pułapu 900 – 1000 metrów miejscami może to być drobny grad lub krupa śnieżna. Pasma opadowe przemieszczać się będą z północnego zachodu na południowy wschód niosąc również wbudowane szkwałowe podmuchy wiatru do 80 km/h z sektora zachodniego i północno zachodniego.

Sztorm –  Z pierwszą falą wiatru rozpocząć ma się popołudniu we wtorek, w naszej części Wybrzeża w godzinach nocnych z wtorku na środę powieje maksymalnie do 80 km/h z tym ze wiatr nasilać się będzie już od godzin przedpołudniowych we wtorek zmieniając kierunek z południowego zachodu na zachodni aż w końcu na północno zachodni.

Wraz z przemieszczaniem się układu ,, Zyglinda ,, na północny wschód od granic Polski w Zatokę Gdańską i nad Mierzeję Wiślaną wkroczy druga fala wiatru tym razem  z sektora północno zachodniego do północnego, wówczas rozpocznie się cofka, pojedyncze porywy w Krynicy Morskiej mogą dochodzić nawet do 100 km/h.

Model SWISS HD

Model UM

Model EUROPA HD

Wichura odczuwalna będzie też na lądzie, tym razem najsilniej powieje w pasie od Braniewa przez Tolkmicko po północną część powiatu elbląskiego i nowodworskiego. Wszędzie tu należy się spodziewać porywów średnio od 80 do 90 km/h. W środkowej części Pomorza oraz na Warmii maks 70 – 80 km/h.

Wiatr zacznie się wyciszać  dopiero w godzinach wieczornych w środę, apogeum wystąpi pomiędzy godzinami 10:00 – 14:00

W okolicy Elbląga i Nowego Dworu Gdańskiego niewykluczone są wzrosty poziomów rzek do stanów ostrzegawczych i alarmowych .

Temperatura – Wtorek

Od +7st.C na Mazurach przez +9st.C w powiecie elbląskim, malborskim i na Żuławach do +11st.C w północnej części Pomorza.

Temperatura – Środa

Od +6st.C nad Mazurach i Kaszubach do +8st.C, +9st.C nad samym morzem.

Druga część tygodnia to najprawdopodobniej pogoda w przysłowiową kratkę, po przejściu Wichur wydamy oficjalny wpis na Czwartek, Piątek oraz Weekend.

Nasza ekipa tradycyjnie rusza na plaże Mierzei Wiślanej w celu fotografii i relacji na żywo kolejnej tegorocznej Wichury, bądźcie z nami na bieżąco. 

Wyliczenia : Kachelmannwetter.com, model UM

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid