Krupa śnieżna czy opad gradu ? Sprawdź różnicę …

/// Często w okresach przejściowych pór roku ale także latem podczas tych najwyżej rozwiniętych chmur burzowych może padać nam na głowę krupa śnieżna i grad, jak rozróżnić ten opad ? ///

Wygląda podobnie ale gradem nie jest, Krupa śnieżna – bardzo łatwo ją odróżnić chociażby przez postać nieprzezroczystych ziarenek lodowych mające średnicę od 2 do 5 mm, krupa spadając na ziemię charakteryzuje się też rozpryskiwaniem, nie jest więc ani śniegiem ani też gradem. Opad ten powstaje przy temperaturze poniżej 0st.C w chmurach kłębiasto warstwowych przy dość silniej konwekcji na frontach chłodnych,  Gromadzenie się ładunków elektrycznych na spadających granulkach krupy może prowadzić do powstania wyładowań atmosferycznych.

Grad – Są to przeważnie bryłki lodowe o średnicy od 5 do powyżej 50 mm, rozróżniamy go poprzez przezroczystość struktury, spada najczęściej z chmur burzowych typu Cumulonimbus w trakcie nasuwania się frontów chłodnych wypierających gorące zwrotnikowe masy powietrza. Zaczątkiem gradziny, jej jądrem jest kryształek lodu formujący się w środkowej części chmury. Po natrafieniu na prąd wstępujący dostaje się do górnej chłodniejszej warstwy chmury burzowej, gdzie powoli obrasta śnieżnymi kryształkami, pod wpływem ciężaru w końcu spada na ziemię.

Zdjęcie Ilustracyjne – Na lewo : Krupa Śnieżna, Na Prawo : Grad

http://www.meteoelblag.pl