Koniec listopada i początek grudnia, jaka pogoda ?

/// Niedziela wieczór, czas zatem przyjrzeć się najnowszym wyliczeniom na okres 3 – 5 dni, zbiegać się one będą z końcówką meteorologicznej jesieni i początkiem zimy która w meteorologii uznawana jest za okres od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego, Zimę kalendarzową przywitamy za około 3 tygodnie ///

Czy pogoda zacznie przypominać zimę czy jednak pozostaniemy w przedzimiu ? Według obliczeń polskich i zagranicznych modeli numerycznych przedzimie pozostanie z nami do końca listopada, wraz z nadejściem grudnia ociepli się na tyle, że wróci jesień i to być może w ciepłym wydaniu bo też prognozy sugerują temperatury rzędu +7, +9st.C co na ten okres roku będzie ponownie anomalią na plus, zresztą pogoda od kilku miesięcy nie ulega zmianom, no może poza temperaturą która wraz z coraz słabszym nasłonecznieniem w ciągu dnia zaczęła spadać ale cyrkulacja pozostaje uwaga, od kwietnia br. taka sama, Atlantyk śpi i tylko co jakiś czas podrzuca nam wilgoć w postaci niewielkich niżów bądź też frontów atmosferycznych / rozmywających się, trudno w to uwierzyć ale od ponad pół roku przeważają przynajmniej w naszej części Polski wiatry wschodnie i południowo wschodnie, czyli kontynentalne masy powietrza, póki było lato i wczesna jesień to wyże również przemieszczały się w suchym wydaniu, kiedy nadeszła zaawansowana jesień wyże zgniły i ani rusz, może zmieni się to z kilka dni kiedy od zachodu wkroczy front ale zamiast prawdziwie białych klimatów przyniesie nam omawiane ocieplenie. Niewykluczone, że śnieg spadnie jedynie na jego przodzie. Sprawdźmy teraz co przyniosą nam poszczególne dni tygodnia od poniedziałku do czwartku włącznie.

Poniedziałek

Zachmurzenie umiarkowane z przejaśnieniami, wczesnym rankiem miejscami opady mżawek, temperatura wyrównana od 0, +1st.C na Mazurach do +2st.C nad Zatoką Gdańską i Żuławach.

Wtorek

Bardzo możliwe, że w ciągu dnia ale przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych z wtorku na środę nad Zatoką Gdańską pojawi się słaby efekt morza który miejscami może objawiać się lokalnymi opadami mieszanymi zaś nocą niewykluczone opady śniegu, będzie to jednak zjawisko przejściowe i nie wystąpi wszędzie.

Temperatura bez zmian, od +1st.C na Mazurach do +3, +4st.C w Gdańsku i Elblągu, im bliżej wieczora tym spadki minimalnych wartości do około 0st.C

Środa, Czwartek

Powinno zacząć się w końcu przejaśniać, na 2 dni zacznie do nas płynąć powietrze znad północo wschodniej Europy przez co nocami ze środy na czwartek i z czwartku na piątek spodziewamy się spadków temperatur do -3st.C a przy gruncie do -5st.C W ciągu dnia również delikatnie się ochłodzi.

Piątek to wstępnie wędrówka słabego frontu atmosferycznego za którym napływać zacznie do nas cieplejsza masa powietrza, na potwierdzenie tego scenariusza będziemy musieli zaczekać przynajmniej do środy, wówczas prognozy weekendowe powinny wyklarować się co do joty.

Reasumując – chłodno, wilgotno, nocami przymrozki zaś koniec tygodnia i początek grudnia ocieplenie, tak przedstawia się drodzy państwo prognozowana temperatura powietrza nocą z 3 na 4 grudnia, jeśli rzeczywiście tak się stanie to na prawdziwą zimę przyjdzie nam poczekać jeszcze dość długo tym bardziej, że nawet średnioterminowe prognozy nie wskazują nic na to by nagle miała się ona zjawić w naszym regionie.

Wyliczenia : Model GFS, UM, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid