Silny wiatr + mróz, odczujemy nawet -15℃

/// Wyż – Dominik, tak został nazwany układ który przez kolejne 3 doby będzie spędzał nam sen z powiek, dlaczego ? ///

Kiedy mówimy o wyżu, zazwyczaj pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy to słońce i poprawa pogody, ale nie zawsze tak jest. W kolejnych dniach pogodną aurę przepłacimy mroźnym wiatrem.

W związku z tym, że na zachód od wspomnianego układu wyżowego rozbuduje się głęboki niż, różnica ciśnień pomiędzy nimi nad środkową Europą spowoduje nasilanie się pędu powietrza co wraz z krótkim epizodem mrozu jaki czekać nas ma przede wszystkim nocami da nam odczuwalne wartości blisko -15st.C. Zrobi się przeszywająco zimno.

Maksymalna prędkość wiatru – Model GFS

Zacznie wiać w czwartek, podmuchy południowego i południowo zachodniego wiatru nad morzem osiągać będą 60 – 65 km/h, na lądzie do 55 km/h. Wiać ma całe dwie doby do piątku włącznie.

Temperatura – noc z 28 / 29.11.18

Temperatura – noc z 29 / 30.11.18

Powyższe mapy sugerują temperaturę powietrza na 2 metrach nad ziemią nie uwzględniając subiektywnego odczucia chłodu poprzez silny wiatr.

Nawet słaby mróz plus zwiększona prędkość przepływu powietrza powoduje w naszym odczuciu temperaturę zupełnie inną niż wskazania termometrów. Ale jest jeszcze dobra strona takiej pogody, pozbędziemy się z powietrza wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

W piątek od zachodu wkraczać ma słaby front niosąc ocieplenie, zanim ono nadejdzie na jego przodzie możliwe będą opady śniegu lub marznącego deszczu. Nie wystąpią one wszędzie, nadal niepewna jest sytuacja co do trajektorii spodziewanych opadów, być może nie zdołają one przywędrować nad Warmię zatrzymując się na Pomorzu.

Jeśli tak by się stało to i samo ocieplenie przesunięte może zostać na początek nowego tygodnia, więcej informacji o weekendzie w czwartkowym wydaniu oficjalnej prognozy.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid