Wkroczyła Zima, na jak długo ?

/// Od rana śnieg prószy w większości województw na wschód od linii Wisły, dodatkowo pojawił się mróz, niewielki jedno, dwustopniowy ale wystarczy by pokrywa śnieżna mogła utrzymać się przy powierzchni gruntu dłużej ///

Obecnie śnieg pada w większości powiatów w województwie Warmińsko Mazurskim docierając też nad Żuławy Wiślane i Pomorze Wschodnie, nocą biało zrobiło się na całej ścianie Polski Wschodniej, w ciągu kolejnych godzin do popołudnia od Lubelszczyzny przez Mazowsze, Podlasie po Warmię przybędzie kolejno od 2 do 5 cm śniegu.

Ślisko zrobiło się na drogach mniej uczęszczanych na co zwracamy dziś szczególną uwagę. Zasadnicze pytanie brzmi, czy incydent ten utrzyma się do świąt Bożego Narodzenia ? które przecież niebawem bo już za tydzień.

Nie mamy dla państwa dobrych wieści, jeśli modele dobrze oszacują prognozy, Wigilia 2018 będzie kalką Wigilii sprzed roku kiedy to nad wodami Morza Bałtyckiego przemieszczał się dość aktywny układ niskiego ciśnienia sprowadzając silny wiatr i deszcz nad całą Polską. Prognozy nie są optymistyczne i zakładają scenariusz taki który przytoczyliśmy wam kilka dni temu we wstępnym wpisie choć po nim przez dwie doby modele meteo sądziły, że jednak Zima da radę, niestety. Ponownie widoczne są zmiany i powrót cyrkulacji Strefowej – Atlantyckiej, przed nami najważniejszy tydzień aktualizacji, nadzieja przecież umiera ostatnia. Wszystko zacznie się klarować w okolicy czwartku 20.12.18, wtedy też postaramy się opublikować już pełną prognozę na cały okres tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Wyliczenia : Model GFS

Zdjęcie Ilustracyjne : https://mojafirma.infor.pl

http://www.meteoelblag.pl