Świąteczna ,, Stina ,, czyli niż nad Polską w Weekend

/// O pogodzie w najbliższych godzinach decydować będzie niż o imieniu ,, Stina ,, jaki narodził się nad wodami Oceanu Atlantyckiego, aktualnie pogłębiając się i przemieszczając znad zachodniej Europy nad Niemcy i Polskę przyniesie w weekend odwilż, jednak w naszej części Polski ocieplenie nie będzie tak gwałtowne jak na południu czy zachodzie ///

Stina w piątek rozpocznie swoją wędrówkę za naszymi zachodnimi granicami, w jej centrum ciśnienie spadnie do 995 hpa, Polska Północna w nocy z piątku na sobotę znajdzie się na styku dwóch różnych mas powietrza, w rezultacie w trakcie nasuwania się stref opadowych na głowy spadnie nam dosłownie wszystko, od deszczu po mokry śnieg który miejscami może padać intensywnie.

Na południu Polski odwilży wczesnym rankiem w sobotę towarzyszyć będzie silny wiatr, od Dolnego Śląska po Małopolskę powieje z zachodu do maksymalnie 65 km/h. W związku z tym, że Zatoka Gdańska znajdzie się w zasięgu oka niżu – czyli centrum ze spodziewanym najniższym ciśnieniem atmosferycznym wiać u nas nie będzie.

W ciągu dnia w Sobotę od Pomorza po Warmię padać będzie z przerwami / deszcz – śnieg, popołudniu mogą to być opady pochodzenia konwekcyjnego przemieszczające się z sektora północno zachodniego na południowy wschód.

Temperatura

Z prognoz wynika, że najcieplej zrobi się na południu naszego kraju, tam maksymalne wartości zarówno w sobotę jak i w niedzielę podniosą się do blisko +7, +8st.C, od Wybrzeża Wschodniego przez Żuławy po Warmię i Mazury spodziewany maksimum to +1, +3st.C z tym, że w niedzielę delikatnie na północy Polski znów się ochłodzi.

Sobota

Niedziela

W nocy z niedzieli na Poniedziałek podczas napływu nieco chłodniejszych mas powietrza z północy znad Zatoki Gdańskiej w kierunku Zalewu Wiślanego i Warmii mogą przemieszczać się opady związane z umiarkowanym efektem morza, jeśli prognozy nie ulegną zmianom, to będzie mogło ponownie się zabielić / głównie na wschód od Wisły. Padać może przy temperaturze oscylującej w pobliżu 0st.C co oznacza, że nie wszędzie śnieg utrzyma się przy powierzchni gruntu.

Warto dodać, że nadal niepewny jest scenariusz tego incydentu.

Drodzy państwo, przeglądając wyliczenia spodziewanej pokrywy śnieżnej w Wigilię, największą szansę na jej ujrzenie będą mieć mieszkańcy województwa Warmińsko Mazurskiego i wschodnich Kaszub.

Pamiętajmy też, że do 24 Grudnia został nam jeszcze cały weekend a więc miejmy nadzieję, że możliwy efekt morza w nocy z niedzieli na poniedziałek zostanie podtrzymany, tak czy siak na bieżąco będziemy przedstawiać dla was aktualne warunki lub jakiekolwiek zmiany, jeśli zajdzie taka potrzeba również w Święta, a same Święta jak się zapowiadają ?

Znów cieplej ale i z mniejszą ilością opadów, modele meteorologiczne zarówno dla 25 jak i 26 grudnia wyliczają nam temperatury w okolicy +2, +3st.C co by oznaczało, że to co spadnie o poranku w Wigilię zacznie się topić.

Temperatura

25.12.18

Temperatura

26.12.18

Krótko mówiąc jest szansa na zabielenie się krajobrazów lokalnie w Wigilię, później tj 25 i 26.12.18 postępujące ocieplenie w głąb naszego regionu prognostycznego. Najdłużej pokrywa śnieżna powinna utrzymać się na wschodzie Mazur.

Należy dodać, że 25 i 26 grudnia są jeszcze odległym terminem dla prognoz nie obarczonych większym błędem dlatego też na pewno opublikowana zostanie aktualizacja o ile oczywiście zmiany w wyliczeniach staną się dość istotne.

Grafika : Model GFS, ICON, ARPEGE

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl