Nadciąga Benjamin, przyniesie w Europie wichury, ulewy i śnieżyce

/// Nie ma szans na prawdziwą zimę z całodobowym mrozem na większym obszarze nizinnym Europy, w kolejnych dniach pod panowaniem układu niskiego ciśnienia znajdą się kraje Beneluksu, Niemcy i ponownie Polska, co przyniesie nam Benjamin ? Sprawdźmy ///

Na wodach Atlantyku jak grzyby po deszczu produkowane są niże które przemieszczając się nad Europą północno zachodnią, północną i środkową niosą najróżniejsze masy powietrza, raz jest cieplej raz chłodniej, wszystko w zależności po jakiej stronie takiego układu się znajdziemy.

Na początku nowego tygodnia pogodą nad środkową częścią starego kontynentu rządzić będzie niż ,, Benjamin ,, w Niemczech, Holandii i Belgii spodziewać się trzeba Wichur, z kolei na Południu i Wschodzie Polski niewykluczone są intensywne opady śniegu, północna część naszego kraju znajdzie się najprawdopodobniej w jego słabnącym centrum co oznacza u nas kontynuację byle jakiej zimy z opadami mieszanymi.

Zwróćcie uwagę na wiatr, ten u naszych zachodnich sąsiadów we wtorek – 08.01 może powodować spustoszenia, przede wszystkim podczas lokalnych szkwałów i burz. Fala Wichury uderzy najgwałtowniej w holenderskie miejscowości nadmorskie. 

Jeśli wybieracie się Państwo w podróż  na zachód, zachowajcie szczególną ostrożność.

Benjamin docierając do Polski zacznie się wypełniać i słabnąć stąd też nad Bałtykiem nie spodziewamy się gwałtownych Wichur, silnie powieje jedynie w górach i na Dolnym Śląsku. Warto jednak śledzić prognozy gdyż do spodziewanego terminu zostały 3 doby a to jak wiemy kluczowe aktualizacje prognoz które mogą jeszcze nieco zmienić trajektorię przemieszczania się omawianego niżu.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl