Dynamika w pogodzie / Możliwa Wichura ? – 14 / 15.01.19

/// Przeglądając wyliczenia modeli meteorologicznych, nie mamy dla Państwa dobrych wieści na okres najbliższych 5 dni, całkiem możliwa jest kolejna Wichura ///

Aktualnie znajdujemy się pomiędzy młotem a kowadłem w chwilowej poprawie aury z ochłodzeniem w toku, najbliższej nocy temperatury spadać będą tam gdzie się wypogodzi poniżej -10st.C, w piątek nadejdzie front ciepły z opadami początkowo śniegu następnie mżawek, ponownie zacznie robić się cieplej.

Kontynuacja niezdecydowanej zimy w weekend z temperaturami około 0, +2st.C, znów należy się spodziewać opadów mieszanych, wzrostu prędkości wiatru i co kilkanaście godzin nowych frontów atmosferycznych przemieszczających się przez Pomorze i Warmię, nasze oczy jednak skierowane są na okres 14 – 15 stycznia 2019.

Od kilku dni bacznie śledzimy prognozy nasunięcia się nad nad Niemcy prądu strumieniowego w pobliżu którego w poniedziałek lub wtorek wyliczana jest wędrówka głębokiego układu niskiego ciśnienia zsuwającego się z kierunku północno zachodniego nad Litwę i Łotwę.

Większość modeli meteorologicznych potwierdza ten scenariusz, nieznane jest natomiast jeszcze czasowe wkroczenie niżu nad Bałtyk, Gfs prognozuje go na Poniedziałek 14.01 zaś ECMWF na Wtorkowe przedpołudnie 15.01.

Tak czy siak wygląda na to, że znów MOŻEMY zmierzyć się z Silnym Wiatrem, według teraźniejszych prognoz nad Morzem wiatr osiągać ma prędkość 90 – 95 km/h, sektor przepływu powietrza – północno zachodni przy akompaniamencie efektu morza z przelotnymi ale intensywnymi opadami śniegu skierowanego nad całą Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Warto śledzić aktualizacje prognoz pod kątem trajektorii ale przede wszystkim głębokości zapowiadanego układu niżowego bowiem od niej zależeć będzie siła Sztormu. Niewykluczona – COFKA.

Aby prognozy stały się bardziej klarowne należy zaczekać przynajmniej do Soboty 12.01, prosimy sprawdzać nas na bieżąco.

Wyliczenia : Model GFS, ECMWF

Zdjęcie Ilustracyjne : tvm.com.mt

http://www.meteoelblag.pl