Deszcz, śnieg – przejściowo silny wiatr / 18.01.19

/// Aktualnie czekamy na kolejną zmianę pogody która nadejść ma już najbliższej nocy ///

Znajdujemy się pod wpływem układu niskiego ciśnienia Hinne, nocą na jego zachodnim skrzydle czyli nad północną Polską dojdzie do zaburzenia na froncie chłodnym i tym samym rozwoju wtórnego płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia który od Kujaw przemieszczać się będzie w stronę województwa Warmińsko Mazurskiego i Suwalszczyzny jednocześnie zaostrzając gradient ciśnienia atmosferycznego na stosunkowo małym obszarze.

W drugiej części nocy spodziewamy się początkowo opadów deszczu, wraz ze spadkiem temperatury powietrza w okolice 0st.C deszcz zacznie zamieniać się w mokry śnieg najpierw nad Wysoczyzną Elbląską, Warmią i Kaszubami następnie także na niższych terenach. Miejscami sypnie dość intensywnie.

Kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna utrzyma się tam gdzie będzie w ciągu dnia w piątek najchłodniej, a więc na pewno w województwie Warmińsko Mazurskim, im bliżej Bałtyku tym temperatury oscylować mają w granicach +1st.C a więc to co spadnie przede wszystkim na Wybrzeżu Gdańskim będzie się znów topić.

Wiatr – w trakcie przejścia strefy opadowej i tuż za nią pomiędzy godzinami 3:00 – 9:00 początkowo na Pomorzu następnie na Żuławach i w zachodniej części Warmii z sektora północnego i północno zachodniego powiać będzie mogło o sile od 55 do 70 km/h. To będzie ponownie krótkotrwała fala nie związana z żadną nadchodzącą Wichurą, dla bezpieczeństwa jeśli znajdujecie się Państwo w pasie nadmorskim przeparkujcie auta spod drzew a o poranku głównie na drogach mniej uczęszczanych uważajcie także na lokalne oblodzenia.

W piątkowe popołudnie po zmianie pogody nie będzie już śladu, wiatr się wyciszy, przestanie padać rozpocznie się stopniowe ochłodzenie które objąć ma okres Weekendu a ten zapowiada się bez opadów z przejaśnieniami, więcej chmur zgromadzić się może wieczorem 20.01 ale jeśli popada śnieg to symbolicznie i nie wszędzie.

Większych spadków w temperaturze minimalnej oraz rozbudowy silniejszego układu wyżowego należy oczekiwać w nowym tygodniu. Prognoza na naszej stronie jak co tydzień tradycyjnie w niedzielny wieczór.

Temperatura – Sobota

Temperatura – Niedziela

Wyliczenia : Model Gfs, ICON, ARPEGE

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid