Całkowite zaćmienie księżyca – Prognoza Pogody

/// Jak już pewnie wiecie z poprzednich publikowanych przez nas informacji nocą z niedzieli na poniedziałek ale przede wszystkim nad ranem w poniedziałek będziemy mogli podziwiać rzadkie zjawisko jakim jest całkowite zaćmienie księżyca, tym razem o tyle dla nas niekorzystne – że wystąpi ono pomiędzy godzinami 3:00 – 7:00 a więc jeśli nie chcemy go przegapić, warto będzie wstać tak wcześnie rano i spojrzeć na zachodni i północno zachodni nieboskłon – jaka czeka nas pogoda ? ///

Takie pytanie od kilku dni zadają sobie pasjonaci astronomii ale i my – bowiem organizujemy nocne czuwanie !, mamy dla was i złe i dobre informacje, zacznijmy od tych złych.

Wieczorem w niedzielę z północy na południe Polski przemieszczać się będzie strefa zachmurzenia frontalnego na której miejscami na Wybrzeżu Gdańskim i Warmii spodziewać się będzie trzeba słabych opadów śniegu, według dwóch różnych modeli meteorologicznych, jest szansa – że w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek a więc wtedy gdy rozpocznie się cały spektakl niebo zacznie się przecierać i to właśnie ta dobra wiadomość.

Najwięcej przejaśnień miało by się pojawić nad Mierzeją Wiślaną, Żuławami oraz w województwie Warmińsko Mazurskim, niestety po godzinie 6:00 warstwa chmur zacząć ma się cofać i przykrywać coraz to większy obszar Polski Północnej.

Model – ECMWF

Model ICON

Najwięcej chmur według wszystkich prognoz i pokrycie nieba blisko w 90% widzi model UM, zupełnie inaczej sytuację meteorologiczną prognozuje globalny model Gfs, ten jeśli już to tylko lokalnie wylicza warstwę niską która od godziny 3:00 do 6:00 miała by wisieć nad Pomorzem.

Warstwa niska

Warstwa średnia

Warstwa wysoka

Najbardziej niekorzystnym zachmurzeniem jest dla nas Stratus – ten potrafi się pojawić na niebie znienacka w trakcie tak zwanych zgniłych układów wysokiego ciśnienia, bardzo często ma to miejsce właśnie w okresach przejściowych pór roku lub w zimie.

Całkowite zaćmienie Księżyca – 21 stycznia 2018 r.

Ważne❗️ Już w nocy z niedzieli na poniedziałek całkowite zaćmienie Księżyca 🌚 A co najciekawsze istnieją bardzo duże szanse na rozpogodzenia w weekend i na początku następnego tygodnia! 🙂 🌙 Prawdopodobnie więc uda nam się to zjawisko zaobserwować! To ważne bowiem kolejna taka okazja dopiero w 2025 roku :OW związku z tym udostępniam Wam krótką audiowizualną zapowiedź tego zjawiska z praktycznymi poradami dotyczącymi obserwacji 🙂 To fragment filmu "Niebo w styczniu 2019" z dodanymi delikatnymi smaczkami 🙂 Jeśli chcecie poinformować swoich znajomych o wydarzeniu zachęcam do udostępnienia tego filmu 🙂 Krótko, zwięźle, na temat no i nie trzeba czytać :)Trzymajmy kciuki za pogodę ⛅️P.S. Nowy film na kanale w piątek 🙂

Slået op af AstroLife i Onsdag den 16. januar 2019

 

Reasumując –  im więcej modeli tym inne prognozy, nie mniej trzeba wyciągnąć z nich pewne wnioski. Na chłopski rozum wygląda to tak – że jednak miejscami będziemy mogli ujrzeć styczniowe zaćmienie. Nie ma natomiast pewności w jakich godzinach i gdzie dokładnie chmury zaczną się rozrywać na tyle byśmy mogli bez problemu je ujrzeć. Jeśli poniedziałek jest dla was wolnym dniem od pracy – bądźcie z nami na żywo, całą noc śledzić będziemy wędrówkę zachmurzenia a jeśli tylko nad naszym punktem obserwacyjnym dojdzie do przejaśnień wówczas postaramy się wykonać dla was tradycyjnie kilka zdjęć publikując je na naszym fanpagu.

Wyliczenia : Model GFS, ICON, ECMWF

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl