Wystraszyli dramatycznymi mrozami, tymczasem przed nami styczniowa norma

/// Od kilku dni szerokim echem odbijają się newsy na temat nadejścia dramatycznych mrozów mogących przekraczać w dzień nawet -15st.C zaś nocami -20st.C, tymczasem my jak zawsze studzimy wszystkich tych którzy wydali takowe alerty. Nic takiego nie wystąpi, przynajmniej w najbliższych 5 dniach bo tylko na tyle można przewidzieć pogodę, im dłuższy termin tym tak zwany totolotek ///

Przed nami styczniowa norma, w najbliższych dniach owszem czeka nas ochłodzenie ale nie będzie ono bardzo intensywne, tam gdzie zacznie się niebo przecierać oraz na wyższych terenach temperatury spadną NOCAMI w okolice -10, -12st.C tam gdzie pozostawać będą chmury ujrzymy od -6 do -8st.C.

Na początku tygodnia znajdziemy się pod panowaniem układu wysokiego ciśnienia o imieniu ,, Brygida ,, przez kilka dni stacjonować on będzie pomiędzy Polską a Ukrainą choć jeszcze w poniedziałek nasz region pozostawać ma pod wpływem płytkiego układu niskiego ciśnienia znad Bałtyku.

Nie spodziewamy się ani silnych opadów śniegu ani też dynamicznych spadków temperatur minimalnych, miejscami jak było czarno i bezśnieżnie tak nadal pozostanie.

Poniedziałek

Słabe przelotne opady śniegu możliwe na Wybrzeżu Gdańskim i na Warmii, mróz na Mazurach, około 0st.C na Powiślu i w rejonie Trójmiasta, nocą z poniedziałku na wtorek od -4, -5st.C na Mazurach do -2, -3st.C na Żuławach Wiślanych.

Wtorek

Padać nie powinno, jednak zachmurzenie warstwowe, miejscami może pozostawać z nami przez większą część dnia, lokalnie pojawią się przejaśnienia i tam gdzie one wystąpią nocą z wtorku na środę temperatura minimalna spadnie do około -8, -9st.C, za dnia również słaby mróz średnio od -1 do -3st.C / Pomorze – Warmia, nad samym morzem około 0st.C

Środa

Odbicie lustrzane wtorku ale z większą ilością rozpogodzeń, przez nie na Mazurach nocą ze środy na czwartek może pojawić się 10 – dwunastostopniowy mróz, nie mniej trwa zima jest styczeń, dwucyfrowe mrozy nie powinny nikogo w tym regionie Polski dziwić. Za dnia w środę od -6st.C na Mazurach do około -3st.C na Wybrzeżu Gdańskim.

W czwartek niewykluczone że znad południa Polski w kierunku województwa Warmińsko Mazurskiego przemieszczać się będzie strefa słabych opadów śniegu. Wyliczana póki co jest ona tylko przez model Gfs, dlatego warto ten dzień odnośnie aktualnych prognoz traktować z przymrużeniem oka i postawić kropkę czekając z wpisem na drugą część tygodnia przynajmniej do środy.

Jeśli mowa zaś o prognozach średnioterminowych – w nich również nie widać nagłego ATAKU ZIMY W ZIMIE.

Krótko – Kilkudniowa stabilizacja aury, całodobowy mróz – dwucyfrowe wartości przede wszystkim na Mazurach i to wszystko ! Nic nadzwyczajnego w pogodzie się nie wydarzy.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid