Nad Europę nadciąga Orkan ,, Thomas ,, To może być meteorologiczna bomba

/// Niespokojnie zapowiada się weekend na Wyspach Brytyjskich oraz wybrzeżach Francji, wszystkie prognozy z możliwych modeli meteorologicznych potwierdzają uderzenie silnej Wichury w zachodnią Europę która może spowodować spustoszenia ///

Już dziś ostrzegamy tych którzy w kolejnych dniach będą wybierać się do Irlandii, Anglii czy północno zachodniej Francji, odbudowa cyrkulacji strefowej Atlantyckiej przyniesie ze sobą gwałtowne zjawiska w postaci rozwoju bardzo głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia w którym ciśnienie w centrum nad północną Szkocją może obniżyć się aż do 960 hpa, wiatr z pewnością osiągnie siłę Orkanu !

Model GFS

Wichury przewędrują nie tylko nad Wyspami Brytyjskimi i Francją gdzie wiać ma najmocniej nawet do 120 – 140 km/h ale skutki Thomasa odczują także mieszkańcy Holandii i Belgii, tam spodziewany jest sztorm o sile do maksymalnie 100 km/h.

Model – ICON

Całkiem możliwy jest też rozwój wtórnego niżu który przemieszczając się przez Północne Niemcy dotrze nad Środkowy Bałtyk, wówczas i u nas należało by się liczyć z wiatrem ale już nie o takich prędkościach – maksymalnie 80 km/h w pasie północnym województwa Pomorskiego, zaś tym razem silne Wichury mogą spustoszyć też Niemcy – Niedziela.

Sytuacja jest o tyle dynamiczna, że nie wiadomo jeszcze do końca jak ułoży się trajektoria tego niewielkiego układu, warto w kolejnych godzinach spoglądać na najnowsze odsłony modeli numerycznych

Co do Orkanu Thomas, nie ma żadnych wątpliwości. Na zachodzie Europy wiatr z łatwością będzie mógł uszkadzać budynki, łamać drzewa czy pozbawiać mieszkańców energii elektrycznej.

Prosimy Państwa o udostępnienie informacji dalej.

W Sobotę i w niedzielę postaramy się na bieżąco relacjonować dla was to co dziać się ma na zachód od Polski.

Jeśli chodzi o nasz kraj, początkowo dostaniemy się pod wpływ ciepłego a nawet bardzo ciepłego strumienia powietrza który podniesie maksymalne wartości temperatury do +7st.C na północny Polski i nawet +11st.C na zachodzie, ta sielanka też długo nie potrwa bo już od poniedziałku czeka nas delikatne ochłodzenie ale prawdziwej zimy – niestety brak. Liczmy się z dużą ilością opadów deszczu które z zachodu na wschód będą przemieszczać się przede wszystkim w niedzielne popołudnie i wieczór ale padać przelotnie może też w sobotę.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid