Najpierw Bennet, aktualnie Korneliusz a w weekend ,, Dragi ,, Polska zaatakowana przez niże …

/// Od kilku dni pogoda nie daje nam chwili wytchnienia, przemieszczające się niże atmosferyczne niosą szkwały, Wichury a miejscami także intensywne opady deszczu, w sobotę czeka nas kolejny układ z systemem frontów, będzie to wtórny niż o imieniu ,, Dragi ,, który znaleźć ma się o godzinie 12:00 nad południową częścią Skandynawii ///

Przyniesie nam on kolejną porcję opadów deszczu na froncie chłodnym, silny wiatr i możliwe pasma konwekcyjne z wbudowanymi szkwałami, całkiem możliwe są też lokalne burze podczas których spadnie miejscami krupa śnieżna bądź drobne gradziny.

Powyższe mapy wygenerowane zostały na podstawie obliczeń modelu ICON dla terenu całej Polski, wiać będzie porywiście wszędzie średnio od 60 do 75 km/h, gwałtowniej podczas przemieszczania się struktur opadowych a te według modelu UM mają rozbudować się w godzinach popołudniowych nad północną Polską i wieczorem oraz w nocy z soboty na niedzielę na południu.

Aktualne ostrzeżenia wiatrowe – Czas obowiązywania / 09.03.19 – 12:00, 10.03.19 – 12:00 /

AKTUALIZACJA – 09.03.19 / 9:30

Cyrkulacja strefowa w natarciu / Alert Meteo
Dzisiejsza sytuacja wiatrowa może być nieco problematyczna, już wyjaśniamy Państwu dlaczego – aktualnie znajdujemy się przed frontem zokludowanym niżu ,, Dragi ,, który w kolejnych godzinach przemknie przez Polskę, jednocześnie zacznie nasilać się wiatr z sektora południowo zachodniego. Za główną strefą opadów deszczu prognozy wskazują na budowę struktur konwekcyjnych / pasm opadowych na których miejscami będzie mogła sypnąć krupa śnieżna, drobny grad / lokalnie wystąpią też burze i to właśnie wtedy wiatr znów ale tylko punktowo na północy Polski zacznie przekraczać bezpieczną barierę. W nocy kolejna strefa konwekcyjna powinna przewędrować przez centrum i południe naszego kraju, tam również należy się liczyć z wiatrem osiągającym prędkości 80 – 90 km/h.
Z kolei ponownie na Wybrzeżu i Pomorzu rozhuśta się kilkugodzinny sztorm, poprzedzą go miejscami intensywne opady deszczu a na wyższych terenach również i śniegu, nocna fala wiatru na Pomorzu przemieści się do niedzielnego poranka również nad Warmię.
Prosimy Państwa o zachowanie ostrożności na terenie tym razem całej Polski, jednocześnie zachęcamy do śledzenia radarów opadów a w trakcie przemieszczania się konwekcji również do jej fotografii.

Istnieje ryzyko rozszerzenia pomarańczowego alertu również na Żuławy Wiślane i powiat elbląski.

Warto przyglądać się temu co może nas czekać w niedzielę, ten dzień na pewno do spokojnych należeć nie będzie – na sam koniec weekendu przewędrować nad Polską może kolejna Wichura o sile 90 – 100 km/h tym razem na południu, w tym samym czasie front okluzji przyniósłby intensywne opady śniegu na terenie Polski Północnej. W związku z dynamicznymi prognozami na okres 72 godzin bardziej prawdopodobny NIEDZIELNY scenariusz będzie znany dopiero w sobotę po wieczornych wynikach obliczeń modeli meteorologicznych .

Wyliczenia : Model ICON, UM

Zdjęcie Ilustracyjne : Radio Zet

www.meteoelblag.pl