Chwila spokoju, później znów wietrznie i deszczowo, nowy tydzień …

/// Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą, po suchym okresie początku wegetacji w 2018 roku tym razem czeka nas mokry marzec, wszystko na to wskazuje chociażby po prognozach które w żadnym stopniu nie są stabilne, trzeba się liczyć nadal z częstą wędrówką frontów atmosferycznych i niżów, sumy opadów zdecydowanie okażą się wyższe niż o tej samej porze rok temu ///

Najbliższy tydzień początkowo zapowiada się spokojnie, z rozpogodzeniami i unormowaną temperaturą powietrza oscylującą w graniach +3, +8st.C, cieplej zrobi się w środę ale tego dnia zbliży się do nas nowa porcja wilgoci związana z ciepłym wycinkiem frontu atmosferycznego niżu znad Wysp Brytyjskich.

Poniedziałek

O poranku zachmurzenie umiarkowane, możliwe przelotne opady mieszane przede wszystkim w środkowej i północnej części Warmii i Mazur, w ciągu dnia od Pomorza powinno zacząć się przejaśniać, do wieczora rozpogodzenia dotrą też na wschód województwa Warmińsko Mazurskiego. Zanotujemy od +3st.C w środkowej części Warmi i Kaszub do +4st.C na Powiślu i nad Zatoką Gdańską. Wiatr z sektora północno zachodniego do maksymalnie 40 – 50 km/h.

Wtorek

Pogoda niewiele się zmieni, pozostawać będziemy w pasie rozpogodzeń, przez cały dzień nie powinno padać nigdzie, temperatura wyrównana i na tym samym poziomie co w poniedziałek. Wiatr z kierunków północno zachodnich do zachodniego maksymalnie 30 – 40 km/h nad morzem.

Środa

Przed południem z zachodu na wschód przemieszczać się ma ciepły front atmosferyczny na którym początkowo na wyższych terenach może popadać śnieg z deszczem, wzrośnie prędkość południowo zachodniego wiatru – powieje o prędkościach 50 – 55 km/h. Po przejściu strefy opadów mieszanych ociepli się, w najcieplejszym momencie dnia ujrzymy od +6st.C do +8st.C – rano od 0 do +2st.C

Druga część tygodnia to znów opady deszczu, nowe fronty, niewykluczone lokalne burze i silniejszy wiatr. Jeśli modele meteorologiczne dobrze oszacują prognozy przed weekendem nad Bałtyk wkroczy dość głęboki układ niskiego ciśnienia sprowadzając Sztorm oraz następną porcję opadów konwekcyjnych.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl