Dziś niż Gebhard / w piątek i sobotę Henryk

/// W ubiegłą niedzielę na drugą część tygodnia zapowiadaliśmy częstą wędrówkę frontów atmosferycznych i niżów, tak też się dzieje, wprawdzie nie są one tak dynamiczne jak tydzień temu ale skutecznie psują nam pogodę, co jakiś czas pada – wieje silniejszy wiatr a to nie koniec bo w naszym kierunku zmierza niż Henryk – przyniesie nam dużą ilość opadów mieszanych ///

Dziś znajdujemy się w zasięgu słabnącego układu niskiego ciśnienia Gebhard, początkowo przed południem następnie wieczorem należy oczekiwać przelotnych opadów deszczu, możliwe że gdzieś rozwiną się pasma konwekcyjne z których będzie mogło zagrzmieć, szansa na wyładowania jest jednak niewielka. Temperatura wszędzie wyrównana od +6st.C na Warmii i Mazurach do +7st.C nad Zatoką Gdańską i Pomorzu.

W piątek dojdzie do kolejnego zaburzenia na frontach, pomiędzy Polską a Danią rozwinie się niewielki niż który swoim zasięgiem obejmie całą północ, dodatkowo zrobi się nieco chłodniej w rezultacie w godzinach wieczornych na wyższych terenach może padać śnieg z deszczem. Nieznana jest jeszcze prawidłowa trajektoria zapowiadanego układu ale najprawdopodobniej znajdziemy się w jego centrum w którym ciśnienie obniży się do 984 hpa.

Po południowej stronie tego niżu tradycyjnie dojdzie do zaostrzenia się gradientu barycznego co skutkować ma kilkugodzinnym silnym wiatrem z sektora północno zachodniego osiągającym prędkości 80 – 90 km/h, tak może być w pasie od Niziny Szczecińskiej przez Kujawy po północ Mazowsza w nocy z piątku na sobotę, na Wybrzeżu Gdańskim powieje maksymalnie do 75 km/h dopiero wtedy gdy Henryk przemieści się dalej na wschód czyli nad ranem w sobotę.

Padać ma zacząć z niego z kolei w piątkowy wieczór, będą to opady przede wszystkim przelotne choć w trakcie nasuwania się niżu również wielkoskalowe, do niedzielnego przedpołudnia suma opadów w naszym regionie wyniesie od 15 do 20 mm, najwięcej nad samym Bałtykiem.

W ciągu dnia w sobotę temperatury nie powinny przekroczyć bariery +8st.C, inaczej będzie w niedzielę – kiedy to zupełnie odwróci się cyrkulacja powietrza, początkowo przewędruje nad nami tym razem ciepły front atmosferyczny za którym na kilka godzin ociepli się do +11, +14st.C, będzie to jednak chwilowy epizod któremu towarzyszyć w naszym regionie ma dość silny wiatr z kierunków południowo zachodnich oraz umiarkowane zachmurzenie, w poniedziałek czekać nas będzie kolejna wymiana mas powietrza a po cieple z południa nie będzie już śladu. Wkroczymy w kilkudniowy okres wyżowej aury …

Temperatura – Sobota

Temperatura – Niedziela

Temperatura – Poniedziałek

Grafika : Model GFS, ICON, UM

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

www.meteoelblag.plh