Igor przyniesie nam silny wiatr, opady konwekcyjne i ochłodzenie … a co później ?

/// Zanim nadejdzie wyczekiwana poprawa pogody, czeka nas jeszcze jeden incydent wiatrowy, tym razem najsilniej powieje nad morzem ale podczas przemieszczania się struktur konwekcyjnych również i na lądzie wiatr może osiągać prędkość 60 – 75 km/h ///

Kilkanaście godzin temu wędrował nad nami ciepły front rozległego układu niskiego ciśnienia Igor, aktualnie przemieszcza się chłodny, wszystko było by w porządku gdyby niż ten powędrował dalej na północ ale nie powędruje, zatrzymał się nad południową Skandynawią i zanim się wypełni zdąży popsuć nam poniedziałkową pogodę.

Już od godzin porannych wzmagać się będzie wiatr z sektora południowo zachodniego i zachodniego który w południe i nieco popołudniu pomiędzy godzinami 11:00 – 14:00 osiągać będzie prędkości około 75 – 80 km/h nad samym morzem i 60 km/h na lądzie.

Dodatkowo w drugiej części dnia nad Pomorze i Wybrzeże Gdańskie napłynie niestabilna masa powietrza w której to rozwijać się mają pasma konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu a miejscami także krupy śnieżnej i drobnego gradu / izoterma zero pułap – 500 / 700 m.

Niewykluczone będą także pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Podczas przejścia konwekcji chwilowe porywy wiatru mogą dochodzić do maksymalnie 75 km/h.

Jeśli chodzi o Warmię i Mazury tam padać nie powinno do końca dnia a i wiatr ma być również słabszy 40 / 55 km/h choć tu należy postawić znak zapytania bo nie wiadomo do końca jak zachowa się prognozowana strefa konwekcyjna i czy w godzinach późno popołudniowych nie przekroczy ona linii Braniewo – Elbląg

Temperatura – od +6st.C na Kaszubach i w gminach nadmorskich województwa Pomorskiego do +7, +8st.C w województwie Warmińsko Mazurskim.

Poniedziałek będzie ostatnim dość dynamicznym pogodowo dniem, od wtorku czekać ma nas kilkudniowa stabilizacja, pojawi się więcej chwil ze słońcem, przestanie padać ale przede wszystkim wiać.

Wtorek i środa bez opadów – jeśli pokropi to tylko na Mazurach we wtorkowy poranek, wszędzie indziej przez dwie kolejne doby dużo rozpogodzeń a temperatura wahać się będzie za dnia od +6 do +10st.C, nocami możliwe słabe przymrozki.

Temperatura maksymalna – wtorek

Temperatura maksymalna – środa

Co dalej ? Tu niespodzianka – o drugiej części nadchodzącego tygodnia opowiemy Państwu krótko na antenie Radia Eska – Elbląg. Kiedy i o której godzinie będziecie mogli nas usłyszeć ? Poinformujemy was niebawem za pośrednictwem naszego fanpaga.

Wyliczenia : Model GFS, UM

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid