Jeszcze tylko 24 godziny zimy / 20 marca o 22.58 witamy astronomiczną wiosnę

/// I mimo tego, że jej termiczna wersja jeszcze na to nie wskazuje, zacznie robić się nieco cieplej – Wiosna astronomiczna potrwa do 21 czerwca, zaś już za 12 dni zmieniamy czas z zimowego na letni ///

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień)

Tradycyjnie czas z zimowego na letni zmieniamy w ostatni weekend marca a więc z 30 na 31 / 03

Teraz chcielibyśmy napisać kilka słów o mijającej zimie która pomimo swej łagodności w cale nie była aż tak ciepła na jaką wyglądała w całej Polsce, przynajmniej w naszym regionie czyli na wschód od Wisły notowaliśmy dość dużo śnieżnych incydentów. Sam śnieg spadł w czasie kiedy to właśnie leżeć powinien – Wigilia 2018 / Ferie.

Najzimniej zrobiło się 23 i 24 stycznia, przez dwie doby temperatura przy gruncie obniżała się lokalnie do -13, -17st.C

Na Warmii i Mazurach pokrywa śnieżna trzymała się przez co najmniej 2 tygodnie dzień po dniu.

Nadejście wiosny nie oznacza, że zrobi się od razu gorąco, oczywiście wszyscy chcielibyśmy takiej pogody przez większość dni w roku niestety pamiętajmy, że przed nami cały kwiecień a więc miesiąc który może przynieść nam jeszcze większe wahania w temperaturze powietrza niż marzec, wystarczy że zmieni się cyrkulacja a może padać śnieg – to nic nowego w tym okresie.

Dlaczego o tym wspominamy, a no dlatego gdyż już najbliższe prognozy na okres około tygodnia sugerują po weekendzie znaczne ochłodzenie, miejscami będzie mogło się zabielić a nocami pojawiać się zaczną minusowe wartości na termometrach.

Zanim przyjdzie nowy tydzień warto wykorzystać najbliższe 5 dni, być może sobota okaże się dość ciepłą z dużą ilością pogodnego nieba ale na oficjalne prognozy odnośnie weekendu należy zaczekać jeszcze co najmniej 48 godzin.

Zapewne interesuje was też jaka będzie tegoroczna Wiosna i Lato, tutaj należy postawić kropkę. Nikt z nas, nawet najlepsi meteorolodzy oraz globalne modele meteorologiczne nie są w stanie przewidzieć pogody na tak długi okres czasu, jeśli zatem w sieci znajdziecie informację z prognozą sezonową należy ją traktować z przymróżeniem oka i w żadnym wypadku nie brać tego na serio. My oczywiście odchodzimy od tego typu wróżb, nie ma to dla nas najmniejszego znaczenia.

Krótko mówiąc – cieszmy się z tego co mamy bo zawsze mogło by być gorzej a było – rok temu mróz, zima i kilkunasto centymetrowa pokrywa śnieżna trzymała do końca marca zaś po niej nadszedł w kwietniu okres przejściowy zakończony 3 miesięczną suszą, miejmy nadzieję że w tym roku aż takie anomalie nas nie czekają bo tak jak pogodnego nieba tak też deszczu w naszym klimacie powinno być umiarkowanie dużo, a więc wszystkiego w normie.

Zdjęcie Ilustracyjne : https://www.waterstechnology.com

http://www.meteoelblag.pl

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid