Burze, Wichury, grad – śnieżyce, kiedy pogoda się uspokoi ?

/// Zgodnie z prognozami wtorek od samego rana przynosi nam dynamiczną aurę, miejscami przetaczają się pasma konwekcyjne niosąc opady różnego rodzaju, pada śnieg – krupa śnieżna, grad, lokalnie zagrzmiało ///

Znad Obwodu Kaliningradzkiego nad Zatokę Gdańską, Powiśle, Warmię i Mazury przed południem wkroczyła intensyfikująca się liniowa formacja konwekcyjna, pod odstrzał poszła początkowo Mierzeja Wiślana. Wraz z nasilającym się wiatrem z sektora północno zachodniego i północnego pasmo opadowe bardzo szybko przemieściło się w kierunku województwa Warmińsko Mazurskiego gdzie nadal się dobudowując miejscami też przewędrowały komórki burzowe niosąc szkwałowe porywy wiatru.

Lokalnie zrobiło się biało, między innymi na Mazurach gdzie tereny pokryły się cienką warstwą śniegu.

Tak kilka chwil temu wyglądały okolice Węgorzewa.

Foto : Ewa Śmiałek

Ale nie tylko tam się zabieliło, podobnie było w Elblągu, Iławie, Morągu, Łukcie, Olsztynie, Malborku i we wszystkich miejscach gdzie wystąpiły opady konwekcyjne.

Biskupiec koło Iławy

Foto : Marian Gosik

Klimy – powiat Iławski

Foto : Wojciech Malinowski

Epizod zimowy potrwa jeszcze kilka godzin / w tym czasie nadal należy oczekiwać przelotnych opadów przede wszystkim na Mazurach, w środę wiatr osłabnie i zrobi się ciut cieplej. Nadal jednak będzie pochmurno, przelotnych opadów deszczu lub początkowo deszczu ze śniegiem należy się spodziewać na Pomorzu, Wybrzeżu i nad Zatoką Gdańską. Pogoda ostatecznie uspokoi się w czwartek, wtedy też pojawi się więcej chwil ze słońcem a temperatura zacznie systematycznie rosnąć po to by w piątek ale przede wszystkim na początku weekendu przekroczyć wartości +10, +12st.C

Niestety brak stabilizacji w pogodzie wiąże się z tym, że nadchodzące ocieplenie najprawdopodobniej nie będzie trwałe, najnowsze wyniki modeli numerycznych wskazują na wyżową aurę do Soboty włącznie, Niedziela okazać ma się już chłodniejszą i bardziej pochmurną.

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Jesteś zadowolony z naszej 5 letniej działalności ? Chcesz byśmy organizowali jeszcze więcej wyjazdów terenowych w trakcie dynamicznych zjawisk pogodowych. Podoba ci się nasz system pracy ?, chciałbyś byśmy nadal rozwijali nasz serwis ? Teraz możesz nas wesprzeć.