Wieje tak, że chce łeb urwać / kiedy to się skończy ?

/// Od wczoraj bez przerwy wieje, porywy wiatru od Podkarpacia przez centrum po północ Polski osiągają prędkość średnio 50 – 65 km/h, ale są stacje gdzie powiało jeszcze silniej, około 72 – 76 km/h ///

To Gdańsk i Rzeszów, niestety w najbliższych 24 godzinach nic się nie zmieni, co więcej – dzisiejszego popołudnia może powiać jeszcze silniej.

Dlaczego tak mocno wieje w układzie wyżowym ? Odpowiedź jest bardzo prosta, znajdujemy się między młotem a kowadłem czyli wyżem znad wschodniej Europy a niżami na zachodzie w obszarze zaostrzonego gradientu barycznego, od kilkunastu godzin w ich umiejscowieniu nic się nie zmienia i póki nie zmieni a tak ma być do czwartkowego popołudnia to będzie wiać, czasami porywiście.

Dodatkowo wilgotność powietrza spadła do zaledwie 20 – 30% co spowodowało błyskawiczne wysuszanie się ściółki leśnej, w lasach na trenie całego kraju ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Krótko mówiąc sucho, wietrznie i chłodno nocami oraz w miarę ciepło za dnia będzie do piątku, w weekend wstępnie zmiany, co ucieszy rolników którzy już od kilku dni patrzą w niebo i czekają na choć przelotne opady deszczu.

http://www.meteoelblag.pl

Jesteś zadowolony z naszej 5 letniej działalności ? Chcesz byśmy organizowali jeszcze więcej wyjazdów terenowych w trakcie dynamicznych zjawisk pogodowych. Podoba ci się nasz system pracy ?, chciałbyś byśmy nadal rozwijali nasz serwis ? Teraz możesz nas wesprzeć.