Nie chowajcie ciepłych kurtek do szaf, w nowym tygodniu mogą wam się przydać …

/// To nie są pomyślne wiadomości dla rolników a również i dla nas, początek sezonu burzowego – pogodowa klapa, przed nami ochłodzenie, silne nocne wychłodzenia gruntu, wiatr z północy i nadal niewiele wilgoci w powietrzu ///

Aby przyroda mogła szybko zacząć się zielenić koniecznie w okresie od kwietnia do połowy maja potrzeba przelotnych, niewielkich opadów deszczu w akompaniamencie ciepłych mas powietrza które są niezbędne do tak zwanego wybuchu wiosny. Wegetacja ruszyła ale po pierwsze dość żmudnie, po drugie w ciągu najbliższych kilku dni może zostać ona zaburzona przez nocne przymrozki które w tym okresie wiosny nie są nowością jednak mogą przynieść nam więcej strat niż pożytku. Wysuszona ziemia zacznie przymarzać co w konsekwencji może doprowadzić do zniszczenia upraw.

Od wtorku do czwartku należy się liczyć z temperaturami maksymalnymi / W CIĄGU DNIA / osiągającymi wartości +5, +7st.C, cieplej będzie tam gdzie zaświeci słońce, zaś chłodniej w pochmurnych regionach.

Ciężko jest dokładnie przewidzieć w jakich powiatach pojawi się warstwa stratus która nocami w trakcie napływu arktycznych mas powietrza z północy nazywana jest swoistą kołderką. Jeśli dojdzie do rozpogodzeń a całkiem możliwy jest taki scenariusz, wówczas pomiędzy godzinami 3 – 6:00 temperatura przy gruncie spadać będzie poniżej -5st.C.

Noc z wtorku na środę – 2m, Temp – min

Noc ze środy na czwartek – 2m, Temp – min

Krótko mówiąc kilka najbliższych dni od Pomorza po Warmię i Mazury zapowiada się chłodno z odczuwalnym wiatrem o sile 40 – 45 km / h z sektora północnego oraz z możliwością rozwoju niskich warstw stratus, jeśli pokropi i do tego słabo to w poniedziałek w województwie Warmińsko Mazurskim , później przynajmniej do czwartku bez opadów. Przypominamy, że w samym Elblągu nie padało od 26 marca.

Temperatura – Poniedziałek

Temperatura – Wtorek

Temperatura – Środa

Druga część tygodnia NA CHWILĘ OBECNĄ wygląda nadal nie za ciepło. Warto spoglądać na kolejne odsłony modeli numerycznych pod kątem opadów – niewykluczone, że na Wybrzeżu Gdańskim symbolicznie popada ale śnieg z deszczem / Czwartek / sytuacja nie jest jeszcze do końca klarowna. Tę informację należy potraktować jedynie jako wstępną wersję prognozy którą tradycyjnie na naszej stronie zaktualizujemy w środowe popołudnie lub w czwartek rano.

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

http://www.meteoelblag.pl

Chciałbyś nas wesprzeć na sezon letni 2019 ? jeszcze przez dwa tygodnie jest taka możliwość.

Dziękujemy Państwu za dotychczasowe wpłaty !

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid