Będzie cieplej, słonecznie ale nadal sucho …

/// Dotychczas na Elbląg od końca marca spadł 1 litr wody na m2 powierzchni gruntu, to tyle co nic na dodatek w postaci śniegu który roztapiając się przyczynił się do delikatnego zwilżenia gleby – Weekend zapowiada się jeszcze chłodno ///

Najbliższe dwa dni nie przyniosą nam istotnych zmian w pogodzie, do końca weekendu należy oczekiwać miejscami nocnych przymrozków ale w związku z większą ilością rozpogodzeń jakie zaczną się pojawiać zarówno w Sobotę jak i w Niedzielę ( W SŁOŃCU ) odczuwać zaczniemy komfort termiczny, zdecydowanie cieplej zrobi się po weekendzie – niestety nadal będzie sucho. Czeka nas zatem 3 tydzień kwietnia bez istotnych opadów deszczu.

Sobota

Poranne przymrozki, za dnia od +6st.C na Kaszubach do +9st.C w południowej części Warmii, bez opadów. Wiatr odczuwalny – umiarkowany, wschodni, 30 – 40 km/h.

Niedziela

Przeważnie pogodnie z porannymi przymrozkami, około godziny 15:00 temperatura maksymalna podniesie się do +7, +8st.C nad Zatoką Gdańską i Powiślu oraz +9st.C w południowych gminach województwa Pomorskiego i Warmińsko Mazurskiego, wiatr wschodni – 30, 40 km/h.

Przedświąteczny tydzień wstępnie wygląda dość ciepło i sucho, jeśli potwierdzą się najnowsze prognozy modeli numerycznych czekać nas będzie kolejny okres dłuższej posuchy, tymczasem codziennie straż pożarna z naszego regionu zmuszona jest gasić pożary traw i nieużytków.


,, Godzina pracy jednego zastępu wyłącznie ratowników to 300 złotych. Do tego należy dodać koszt pracy pojazdu, uszkodzenia sprzętu oraz tzw. “odkrycie operacyjne rejonu”. Jeśli strażacy zajmują się gaszeniem traw, to w tym samym czasie nie mogą być przy wypadku i udzielać poszkodowanym pomocy. Może nas zabraknąć w innych miejscach, w których jesteśmy dużo bardziej potrzebni – podsumowuje starszy brygadier Marcin Hinca, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku ,,

Tylko w zeszłym roku wypalanie łąk doprowadziło do siedmiu ofiar śmiertelnych i 32 milionów złotych strat w skali kraju. Odnotowano ponad 48 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, a strażacy wyjeżdżali do płonących traw średnio co dziesięć minut.

Przypominamy, że wypalanie traw jest karalne i niczemu dobremu nie służy a już na pewno nie przyrodzie.

Apelujemy o rozsądek !

http://www.radiogdansk.pl

Wyliczenia : Model GFS, ICON

Zdjęcie Ilustracyjne : Pixabay

Chciałbyś nas wesprzeć na sezon letni 2019 ? jeszcze przez dwa tygodnie jest taka możliwość.

Dziękujemy Państwu za dotychczasowe wpłaty !

Podziel się reakcją
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Dodaj komentarz