Bryza – chłodny wiatr w pasie pobrzeża …

/// Może być słonecznie, może być też nad całą Polską bardzo ciepło, ale od specyficznego ulokowania się układów wyżowych może też powiać bryza która uaktywnia się przede wszystkim popołudniami i zupełnie zmienia temperaturę powietrza w pasie pobrzeża województwa Pomorskiego i Zachodniopomorskiego ///

Czym jest bryza ? – Bryzą morską dzienną nazywamy chłodny wiatr wiejący od morza w kierunku lądu. Kiedy ląd nagrzewa się szybciej niż woda dochodzi do unoszenia cieplejszego powietrza nad chłodnym morskim w wyniku czego nad obszarem morskim obserwowany jest spadek ciśnienia atmosferycznego. Chłodne, wilgotne powietrze wślizguje się nad cieplejsze unosząc je ku górze.

Nocą z kolei kiedy woda oddaje zgromadzone ciepło za dnia wolniej niż ląd, dochodzi ponownie do zmiany kierunku wiatru, bryza nocna przynosi nad wodę suche powietrze znad lądu, zasięg zjawiska waha się w zależności od siły wiatru ale zazwyczaj nie przekracza ono 30 – 40 kilometrów.

Wiatry lokalne Bryza dzienna (morska) i bryza nocna (lądowa)

Bryza często jest wiatrem który to przez kilka a nawet kilkanaście dni nie ustępuje znad pobrzeża, nie przepuszcza chmur opadowych lub potrafi doprowadzić do wyparowania nadciągającej znad lądu komórki burzowej, bardzo często takie przypadki mają miejsce w Trójmieście. Gdańsk od lat jest najmniej odwiedzanym miejscem przez burze.

Ale też latem w trakcie silnych upałów – bryza jest zbawienna dla mieszkańców czy turystów wypoczywających nad morzem. Kiedy to na lądzie temperatura przekracza wartości +33st.C, tak na plażach potrafi być o około 8 – 10 stopni niższa.

http://www.meteoelblag.pl

Jeszcze tylko przez 6 dni możecie wesprzeć Państwo naszą ekipę, dziękujemy !

Skomentuj ...

Dodaj komentarz