Oficjalna Prognoza Pogody – Wielkanoc 2019

/// Kilka dni temu wydaliśmy na naszej stronie wstępny wpis odnoszący się do Świąt Wielkanocnych, od tamtej pory w prognozach niewiele się zmieniło – ŚNIEG NA PEWNO NIE SPADNIE 🙂 ///

Przez kilkanaście najbliższych godzin pozostawać będziemy pod wpływem układu wysokiego ciśnienia Katharina, miejscami jednak będzie mogło się chmurzyć, jeśli popada lub zagrzmi to jedynie we wschodniej części województwa Warmińsko Mazurskiego. Opady mają być związane z przemieszczaniem się słabego – górnego ośrodka niskiego ciśnienia który wkroczy nad wschodnią Polskę znad Litwy wędrując w kierunku Polski Południowej. Na Pomorzu przez cały okres świąt – sucho.

Niż górny – jest układem o zdecydowanie słabszej intensywności niż ośrodek dolny z systemami frontów, meteorolodzy posługują się tym terminem wyszukując go na mapach topografii barycznej jako pola o mniejszej wysokości geopotencjału. Krótko mówiąc – taki układ niesie ze sobą mniejszą ilość opadów aniżeli NIŻ DOLNY ale tylko wtedy gdy nie znajduje się np w strefie oddziaływania frontu polarnego. Gdyby jednak się znalazł mogło by dojść do większego załamania pogody w postaci rozwoju niżu barycznego o głębszej klasyfikacji.

Sobota

Zachmurzenie umiarkowane – miejscami duże, padać nie będzie. Tam gdzie przez cały dzień występować będzie średnia i niska warstwa temperatura wzrośnie do około +11, +12st.C, w rozpogodzeniach cieplej od +13 do +16st.C. Na Wybrzeżu Gdańskim – Bryza.

Niedziela

Chłodniejsza w województwie Warmińsko Mazurskim, tam też w ciągu dnia spodziewamy się przelotnych opadów deszczu o charakterze konwekcyjnym, niewykluczone są także słabe burze. Pomorze i Żuławy Wiślane – bez opadów. Maksymalna temperatura powietrza podniesie się do +10, +12st.C na Warmii i Mazurach i +15, +16st.C w zachodniej części województwa Pomorskiego gdzie pozostanie najpogodniej.

Poniedziałek

Ponownie wszędzie sucho, bez opadów i znów cieplej od +14 do +18st.C, chmurzyć może się jeszcze do południa, popołudniu miejscami bezchmurnie. Zacznie wzrastać prędkość południowo wschodniego wiatru, powieje o sile 30 – 45 km/h.

Dramatyczna sytuacja panuje w lasach oraz na łąkach nie tylko w naszym regionie ale na terenie całej Polski. To co zdoła popadać na Warmii i Mazurach oraz we wschodnich województwach będzie jedynie kroplą w morzu potrzeb dla przyrody, wystarczy niedopałek papierosa aby wzniecić ogień. Prosimy Państwa o rozważne korzystanie z miejsc zalesionych. Codziennie w całym kraju wybuchają nowe ogniska pożarów. Póki co udaje się je kontrolować jednak o tragedię nie trudno.

http://www.meteoelblag.pl