Dramatyczna sytuacja w całej Polsce, susza i pożary – nie żyją 4 osoby

/// Paweł Frątczak – rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ,, Tylko w Wielką Sobotę doszło do 1500 pożarów, są zabici i ranni,, ///

Miesiąc temu kiedy w oczekiwaniu czekaliśmy na wybuch wiosny w prognozach długoterminowych rysowała się wizja suchego kwietnia, miało być sucho, poniżej normy wieloletniej ale nie aż tak sucho ! Miejscami przez 4 ostatnie tygodnie nie spadła ani kropla deszczu, w samym Elblągu suma opadów od 1 kwietnia do dziś wynosi 1 mm, dodatkowo był to jedynie opad słabej krupy śnieżnej.

Coraz więcej pożarów lasów spowodowana przede wszystkim ludzką bezmyślnością.

Jak podkreślił na antenie Tvn24 Paweł Frątczak rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

W wyniku pożarów lasów w piątek pięć osób zostało rannych, a dwie osoby zginęły – jedna w województwie zachodniopomorskim, druga w woj. lubelskim.

,, W sobotę strażacy interweniowali 2231 razy. Najwięcej, bo 1534 interwencji dotyczyło pożarów. We wszystkich pożarach zginęły cztery osoby, a 20 osób zostało rannych ,, Mieliśmy też zgłoszenia dotyczące 833 pożarów traw – tłumaczył Frątczak. Dodał, że od kilku dni na całym obszarze kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. – Od początku roku straż pożarna wyjeżdżała do ich gaszenia 2827 razy, z czego aż 2200 razy w kwietniu ,,

Dramatyczną sytuację mogą poprawić tylko niezbyt intensywne opady deszczu które padały by z przerwami przez kilka dni. W najbliższym czasie pojawi się możliwość ich rozwoju jednak będą to deszcze związane głównie z punktowymi komórkami burzowymi. Tak więc jeśli popada to też nie wszędzie, będą miejsca gdzie przemieszczą się ulewy a będą też takie gdzie nadal odnotujemy ujemną anomalię. Wszystko zależeć ma od tego gdzie rozwiną się wydajne opadowo komórki kowekcyjne. Prognozę na najbliższy tydzień wydamy w Poniedziałek Wielkanocny.

Tymczasem leśnicy alarmują ! Nie rozpalajmy ognisk ani też nie wyrzucajmy niedopałków na wysuszoną ściółkę.

Z kolei rolnicy i sadownicy obawiają się w tym roku klęski nieurodzaju. Jak mówią ,, nie dość że zima bezśnieżna tak wiosna sucha – w rowach melioracyjnych brak wody, pola wyglądają jak popiół.

Źródło : www.meteoelblag.pl, Tvn24.pl

Jeszcze przez 2 dni możecie Państwo wesprzeć nas na sezon letni 2019, tym razem działania terenowe prowadzić będziemy przede wszystkim w naszym regionie od Powiśla przez Elbląg po Warmię.

Dziękujemy za dotychczasowe wpłaty.